BRATISLAVA. HZDS minulý týždeň predstavilo niekoľko návrhov v sociálnej oblasti. Ich podporu nemá v koalícii stále dohodnutú a Smer už niektoré odmietol. Strana Vladimíra Mečiara chcela okrem zdvojnásobenia trinástych dôchodkov zmeniť pomer platieb do prvého a druhého dôchodkového piliera a hovorí o zriadení verejnoprávnej Dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS).
„My sme nič nové nevyhlásili. Máme program boja proti chudobe na Slovensku a do toho zapadá aj sociálna starostlivosť,“ tvrdí podpredseda HZDS Milan Urbáni. Chce presadzovať aj zvýšenie trinástych dôchodkov. To už ministerka práce Viera Tomanová zo Smeru odmietla. HZDS je podľa Urbániho sociálne „odjakživa, len sme na to išli iným spôsobom – nielen dávať, ale aj vyrobiť“.
Nepodporiteľné návrhy
HZDS prichádza aj s témami, ktoré nemali hneď od začiatku šancu, že by ich partneri podporili. Napríklad kompenzácie majiteľov horských centier po zlej zimnej sezóne.
Podpredseda parlamentu Miroslav Číž zo Smeru si myslí, že sa o niektorých z návrhov diskutovať dá, hovorí však o politickej agende HZDS. „Rešpektujem aj právo na takúto politickú agendu, ale skôr by som privítal, keby sa o týchto veciach diskutovalo na úrovni vládnych orgánov.“ Vznik verejnoprávnej DSS je pre neho s otáznikom. „Keby vznikla, načo je sociálna poisťovňa?“
Podľa poslankyne SNS Marty Damborskej o návrhu na verejnoprávnu DSS hovorí od vlani. „Pokiaľ bude koalícia v zhode a navrhne to ministerka, myslím, že to podporíme.“
Idú po voličoch Smeru
Sociológ Pavel Haulík hovorí, že HZDS sa napriek tomu, že má skôr ľavicových voličov, hlási ku konzervatívnej politike. Návrhy preto chápe ako pokus osloviť aj voličov Smeru či svojich ľavicových kmeňových voličov. „Nedá sa stále robiť kotrmelce sprava doľava.“ Podľa neho je otázne či zoberú voliči prípadný obrat doľava vážne. „Stabilizovať voličov alebo zabrzdiť ich pokles by to mohlo, ale to je asi všetko.“
Pre HZDS ide teraz o to, či prežije nad hranicou zvoliteľnosti, tá je päť percent. Z posledného prieskumu vyšlo, že by ho volilo 8,5 percenta ľudí.
Návrhy HZDS by sa mohli týkať mnohých
Kým niektoré návrhy HZDS by posilnili úlohu štátu,v istom ohľadesa Mečiarova strana stále profiluje ako pravicová.
BRATISLAVA. HZDS chce, aby si do dôchodku ľudia mohli sporiť aj v štátom riadenej dôchodcovskej spoločnosti.
Takáto „DSS“ by podľa štátneho tajomníka Petra Siku z HZDS mala predstihnúť súkromné subjekty garanciami. Cenou za to by však boli vyššie výdavky štátu.
Sporitelia by si naďalej mohli vybrať, komu sa upíšu. Už roky to tak chodí v zdravotníctve, kde popri niekoľkých súkromných poisťovniach pôsobia dokonca dve štátne a poistenci medzi nimi migrujú.
Sika ďalej ohlásil, že navrhne, aby minimom, z ktorého sa vymeriavajú odvody na sociálne poistenie, bol 1,56 násobok životného minima.
Pre ľudí, ktorí napríklad na dôchodkové poistenie prispievajú z výšky mesačnej minimálnej mzdy, by to znamenalo zníženie odvodov. Základ, ktorý navrhuje HZDS, by bol totiž o 100 korún nižší ako terajšia minimálna mzda.
HZDS okrem toho chce, aby štát priplácal aj pri narodení tretieho dieťaťa, a to 10 440 korún. Dnes príplatok patrí iba pri narodení prvého dieťaťa a vláda, ktorej je HZDS súčasťou, ho vyčíslila na 20 440 korún.
Demograf Boris Vaňo to považuje za krok správnym smerom. „Tretích detí sa rodí málo, veľká väčšina ľudí uspokojuje svoje rodičovské ambície jedným alebo dvomi deťmi.“
(joč)
Autor: knm