BRATISLAVA. Podanie na Ústavný súd, aby posúdil súlad nového tlačového zákona s ústavou, opozícia zatiaľ nepošle.
SMK našla v zákone 6 problémových oblastí, nemá však potrebných 30 poslancov, aby zákon na súde napadla. K jej 20 poslancom sa zatiaľ pridali iba štyria nezaradení okolo Vladimíra Palka.
SDKÚ a KDH sa k strane Pála Csákyho od hlasovania o Lisabonskej zmluve nehlási.
„Pripravíme podanie a budeme hľadať podporu ostatných opozičných strán,“ povedala podpredsedníčka SMK Ágnes Biró. V SMK si myslia, že je protiústavné, keď zákon vydavateľom zároveň nariadil uznávať právo na odpoveď, opravu aj dodatočné oznámenie. Za problém považujú aj povinnú ochranu novinárskeho zdroja. Biró hovorí, že pred podaním počkajú ešte na právnu analýzu, ktorú si objednalo Združenie vydavateľov periodickej tlače, a výhrady prípadne doplnia.
KDH a SDKÚ na schôdzku k SMK o tlačovom zákone neprišli. „Neprišli sme preto, že tlačový zákon, aký máme, máme aj vďaka SMK,“ povedal podpredseda KDH Daniel Lipšic. „Krok SMK vnímam trošku ako pokrytecký, lebo ak by vládna koalícia nevedela, že Lisabonská zmluva prejde, mala by motív robiť ústupky v tlačovom zákone.“
SMK už pred hlasovaním oznámila, že za Lisabonskú zmluvu zahlasuje.
Lipšic má pochybnosti, či je tlačový zákon len zlý, alebo aj protiústavný. Myslí si skôr, že by podanie na Ústavnom súde neuspelo.
Predseda poslaneckého klubu SDKÚ Stanislav Janiš povedal, že o stretnutí nevedel. Ak strana dospeje k názoru, že na Ústavnom súde môže uspieť, má podľa neho dosť poslancov, aby podnet podala sama.
Autor: knm