Kde ste získali vzťah ku koňom?
„V ich sedle. V deväťdesiatom štvrtom som si chodieval zajazdiť do Šale. Keď som pribral a bol už pre kone priťažký, založil som dostihovú maštaľ. Raz som mal viac koní, raz menej – podľa toho, ako mi šli obchody. V posledných rokoch som nasmeroval obchodné aktivity najmä do Maďarska, a keďže sa mi darilo, otvoril som v roku 2005 dostihovú stajňu aj tam.“
Aj vy ste uverili, že dostihy sú výnosný obchod?
„Veľmi rýchlo som pochopil, že dostihy sú za normálnych okolností stratová vec. Pravda je zhmotnená v starom vtipe, v ktorom sa na otázku, ako sa v turfe stať milionárom, odpovedá vetou: Tak, že doň vstúpite ako miliardár. Majiteľ koní musí dostihy brať ako hobby, ktoré mu môže nanajvýš zvýšiť prestíž. Určite na nich nemôže postaviť podnikateľský plán. Ak niekto vďaka dostihom predsa zbohatne, tak ide o svetlú výnimku.“
Na to ste prišli sám?
„Ešte predtým ma na to upozornili viacerí tréneri. Oni to hovoria všetkým majiteľom, ale mnohí napriek tomu veria, že práve oni budú tou výnimkou.“
Hľa, vy ste sa ňou vďaka Overdosovi stali.
„Vyzerá to tak. Aby ste však natrafili na takého koňa, musí vám do karát zahrať náhoda a musíte mať obrovské šťastie. Už nikdy v živote ma také nestretne.“
Ako to vlastne bolo s jeho kúpou na dražbe ročkov v britskom Newmarkete v novembri 2006? Naozaj to bol kôň, ktorého nikto nechcel?
„Mesiac predtým v nemeckom Baden Badene som kúpil viac koní, ako bolo únosné. Preto som si pred odchodom do Newmarketu zaumienil, že v žiadnom prípade nijakého koňa nekúpim. Aj kamarátom som povedal: Idem s vami, lebo chcem zažiť zákulisie slávnej dražby, no budem sa len pozerať.“
Ale keď prišiel na rad potomok Starborougha, nevydržali ste.
„Nevydržal, no len preto, že ho dražiteľ už-už chcel priklepnúť za 1500 guineas. Reku, taký krásny kôň a za taký smiešny peniaz? Jedna guinea je 1,05 libry. Zo žartu som dvihol ruku. Myslel som si, že tým rozkrútim záujem, ale nik už nič neprihodil, takže mi ostal za 2000 Gns, v prepočte ani nie za tritisíc eur. Ešte aj po dražbe som ho ponúkal kamarátom, ale nikto ho nechcel.“
Koník v tom čase nebol len nechcený, ale aj bezmenný. Kto mu dal meno?
„Moja mladšia, sedemnásťročná dcérka. Zvažovala medzi Of Passion a Overdose – napokon pred vášňou dala prednosť predávkovaniu. V stajni ho prezývajú Overpiťu alebo Dozi.“
Prečo ste ho zverili do maďarského Alagu?
„Väčšinu dní v týždni som pracovne v Budapešti. Odtiaľ je do Alagu na skok. Ani z domu v Dunajskej Strede to nemám až tak ďaleko, okolo 200 kilometrov. Navyše, v Alagu pôsobí môj priateľ, tréner Sándor Ribárszki, sedemnásobný maďarský šampión, ktorý má v stajni predsa len skúsenejších jazdcov, ako sú v Šali, kde jazdia najmä učni.“
Kedy ste zistili, že ste vydražili výnimočného koňa?
„Už po prvej zime mi Ribárszki avizoval, že Overdose sa ukazuje veľmi nádejne. Kvality koňa však preveria až dostihy: že tie jeho sú výnimočné, som sa presvedčil až vo vlaňajšom životnom krste v budapeštianskom Kincsem Parku. Ako absolútny zelenáč zdemoloval súperov. Vyhral o 18 dĺžok a vyrovnal rekord dráhy. Všetci gúľali očami. Niektorí krútili hlavou a tvrdili, že to ani nie je možné.“
Nezakrútila sa vám hlava?
„Skôr som brzdil optimizmus iných. Už po prvých víťazstvách, keď žrebcova cena stúpla vari na 200-300-tisíc eur, ma presviedčali, aby som ho rýchlo predal alebo poslal jazdiť do Austrálie. Ja som však oponoval, že potrebuje dozrieť a potvrdiť kvalitu najskôr v Maďarsku, Rakúsku a na Slovensku.“
To zvládol hravo.
„Kľúčovým momentom bolo jeho víťazstvo v najvýznamnejších nemeckých šprintérskych dostihoch trojročných koní pred dvoma týždňami v Baden-Badene. To bude iná káva, upozorňovali ma skeptici po jeho šiestich triumfoch napriek tomu, že dovtedy vždy vyhral prinajmenej s náskokom šiestich dĺžok. Overdose však aj tentoraz, navyše v daždi a na ťažkej dráhe, vyhral o deväť dĺžok, a to spôsobom, ktorý ma presvedčil, že má čo hľadať aj v súbojoch so svetovou špičkou.“
Dá sa to prirovnať k úspechu v biznise?
„Odkedy počúvam, že Overdosova hodnota prekročila milión eur, pripadám si ako manažér futbalového klubu, ktorý v piatej lige natrafil na hráča génia.“
Narazili ste na poklad. Môžete si ho nechať, tešiť sa z neho aj z peňazí, ktoré vybehá, ale zrejme ešte výhodnejšie by pre vás bolo ho predať. Máte z dilemy ťažkú hlavu?
„Nechcem ho predčasne predať. Chcem využiť jeho potenciál a dotlačiť ho na najvyššiu možnú úroveň. Mám ťažkú hlavu skôr z toho, ako sa čo najlepšie postarať o opateru a bezpečnosť koňa, ktorého hodnota sa vyšplhala do nenormálnych čísel.“
Máte na mysli poistku?
„Ani nie. Skôr náklady na ustajnenie, tréning, prevádzku a na jeho stráženie, ktoré stúpli na štvornásobok. Pre mňa sú kone hobby, no v súčasnosti 80 percent času venujem ich manažovaniu a len dvadsať mi zvýši na milión pracovných povinností.“
Mať drahého koňa nie sú len radosti, ale aj starosti – možno vám ich niektorí kolegovia aj závidia.
„Určite. Viacerí sa chystajú v nedeľu do Bratislavy na Turf Gala.“
Aké máte ďalšie plány s Overdosom?
„Prihlásený je do Hamburgu, kde sa 5. júla v predvečer Nemeckého derby beží Lotto-Hamburg-Trophy s dotáciou 75-tisíc eur. V rokovaní je však aj jeho štart v Newmarkete, kde na 11. júla chystajú šprintérske dostihy s dotáciou 230-tisíc libier. Anglicko ako kolíska turfu ma láka a Newmarket zvlášť. Rád by som podceňovaného koňa predstavil tam, kde bol za smiešnu sumu vydražený. To má aj pre Angličanov zaujímavú marketingovú hodnotu.“
Aby ste natrafili na výnimočného koňa, musí vám do karát zahrať náhoda a musíte mať obrovské šťastie. Už nikdy viac v živote ma také nestretne.
Zoltán Mikóczy
Zázrak menom Overdose
Pôvod: Trojročný hnedák britského pôvodu (Starborough – Our Poppet).
Bilancia: 7 štartov, 7 víťazstiev na tratiach do 1300 m (Budapešť, Viedeň, Bratislava, Baden-Baden).
Nákupná cena: Na dražbe ročkov v Newmarkete 2000 guineas (asi 88-tisíc Sk).
Doterajší zisk: V prepočte 1 417 450 Sk.
Prívlastky: Tryskáč, raketa, šprintérska megahviezda, kôň, ktorý ešte nevidel súperov zadok.
Stajňa: Steel Center Hungary Racing Team so sídlom v Alagu.
Vlastník: Ing. Zoltán Mikóczy, v Dunajskej Strede žijúci podnikateľ v oblasti hutníctva, poľnohospodárstva a obchodu (v Alagu má 16, v Šali 7 koní).
Tréner: Sándor Ribárszki, sedemnásobný maďarský tréner šampión.
Tradičný jazdec: Úradujúci rakúsky šampión Poliak Piotr Krowicki („V Overdosovom sedle som vždy len pasažier,“ tvrdí.)
Najbližšie dostihy: V nedeľu v bratislavskom Starom háji Cena Ministerstva pôdohospodárstva SR (1200 m, celková dotácia 850-tisíc Sk, víťaz 425-tisíc).