BRATISLAVA. Fajčenie je na Slovensku stále v móde. Podliehajú jej najmä mladí ľudia, z ktorých fajčí každý druhý. Na následky fajčenia pritom ročne zomrie 11-tisíc ľudí.
Odporcovia fajčenia si veľa sľubujú od chystanej novely zákona na ochranu nefajčiarov, ktorá podľa nich prispeje k zlepšeniu zdravia celej populácie.
„Je veľa dôkazov, že zákaz fajčenia v krajinách, kde sa zaviedol, významne redukuje nielen fajčenie tabaku, ale aj výskyt respiračných chorôb u pracovníkov služieb a klesá počet akútnych prípadov infarktu myokardu,“ hovorí Gabriel Kamenský z ružinovskej nemocnice. U dospelých nefajčiarov sa až o 39 percent znížilo množstvo nikotínu v tele.
Protitabakový zákon by podľa Kamenského mohol viesť k zníženiu úmrtí na srdcovocievne choroby. Dnes u nás zapríčiňujú smrť až 54 percentám ľudí.
Na Slovensku podľa posledných štatistík fajčí 1,6 milióna ľudí.
Medzi fajčiarmi je viac mužov ako žien, muži však v poslednom čase prestávajú fajčiť, a ženy naopak začínajú. „Je to spôsobené tým, že ženy sa stávajú nezávislejšími a oproti minulosti žijú vo väčšom strese,“ vysvetľuje Kamenský.
Vo veku 15 až 29 rokov fajčí až 52 percent ľudí.
Fajčenie je rozšírené najmä preto, že cigarety sú finančne dostupné. Na Slovensku sú jedny z najlacnejších v Európskej únii.
Prečo sa fajčí, keď to škodí
Nikotín, ktorý tabak obsahuje, má schopnosť:
zlepšovať náladu až k eufórii,
redukovať stres a úzkosť,
potláčať chuť do jedla,
zvyšovať výkonnosť,
zlepšovať sústredenie a pamäť.
Zdroj: Alica Kantorková, klinická psychologička, Centrum pre liečbu drogových závislostí.
Autor: jkr