KÁBUL, PRAHA. Je to mesto, kde bez kanalizácie žije asi päť miliónov ľudí. Okrem luxusných víl so zlatým zábradlím tam stoja hlinené chatrče bez elektriny a vody, plné ľudí, slepých žobrákov a kôz.
Je to mesto, kde kúpite najnovšiu videokameru a posledný model mercedesu, a tiež na pravom orientálnom bazáre hašiš, poleno dreva za nekresťanské peniaze a od žobráka zašpinený téglik s pár dúškami špinavej vody. Kábul je mesto plné rozporov a donedávna pripomínalo skôr obrovskú dedinu než metropolu Afganistanu.
Lenže začína sa skutočne zásadne meniť. Ruiny, hlinené domčeky, diery po bombách a pahýle spálených stromov sa vraj raz stanú múzejnými exponátmi. Zatiaľ síce tvoria každodennú kulisu bežného kábulského života, ale Nový Kábul sa už začína stavať na sever od starého mesta, v štvrti De Sabe. A má to byť dielo grandiózne, veľkolepé a supermoderné.
Spomienky nezbúrajú
Túlajúcim sa ťavám medzi polozrútenými panelákmi odzvonilo. Ráta sa s tým, že časom nové moderné mesto samozrejme splynie so staršou zástavbou, ktorá bude tvoriť akési mlčanlivé memento pripomínajúce vojny, zemetrasenia a totalitné režimy.
Po prvý raz sa o úplne novej kábulskej štvrti nazývanej „nový Kábul“ začalo hovoriť v roku 2007. Už vtedy bolo jasné, že to má byť najskvostnejšia mestská časť v celej krajine.
Doprava bude vraj riešená nielen električkovou sieťou, ale prvýkrát v histórii i metrom, ktoré spojí starú a novú časť metropole.
Príjemné prostredie zabezpečia umelé vŕšky s priliehajúcim medzinárodným letiskom. Celkovo sa do Nového Kábulu, rozliehajúceho sa na ploche 250 hektárov, pripravuje nasťahovať viac ako tri milióny ľudí. To si vyžaduje obrovské zdroje.
Kto to zaplatí?
V Afganistane majú také peniaze len narkobaróni, a tí sa o ne deliť s nikým nebudú. Afganská vláda preto žiada medzinárodné spoločenstvo o nemalú dotáciu, potrebuje vraj 500 miliónov dolárov. Je to len zlomok z celkovej sumy. Tá je astronomická – 50 miliárd dolárov na budúcich 30 rokov.
Generálny plán, z ktorého je vidieť, že Afganistan si chce vybudovať de facto úplne novú metropolu, je už hotový niekoľko mesiacov. Nejde o rozmar, ale nutnosť. Podľa špecialistov z afganského ministerstva pre rozvoj miest totiž všetka infraštruktúra, bytový fond, cesty, obchody i mešity sú dimenzované na maximálne 1,5 milióna obyvateľov. Päť miliónov tu je dnes natesnaných a ďalší prichádzajú. A nestačia im ani občasné dodávky elektriny, voda z hlbokých studní a šírka ciest.
Starý Kábul je administratívne aj prirodzene rozdelený na niekoľko častí. Tie dve hlavné od seba oddeľuje rieka Kábul. Prestížnejší je ľavý breh.
Moderne po starom
Teraz by sa k nemu mal pridať Nový Kábul. Bude vraj svietiť ako každé normálne mesto vo svete s pravidelným prívodom elektriny, bude mať kanalizáciu a domy postavené tak, aby vydržali aj silnejšie zemetrasenie.
Stavať moderné mesto budú predovšetkým cudzinci, ale musia poslúchať miestnych inžinierov, ktorí trvajú na tom, že aj Nový Kábul musí mať pravého, starobylého a orientálneho ducha.
Kábul – tradícia má ustúpiť luxusu
Viac ako 3000 rokov staré mesto leží vo výške 1800 m nad morom uprostred hôr Hindukúš.
Nové centrum má byť prvou ekologicky neutrálnou metropolou sveta. Energiu má zebezpečovať voda, vietor a solárne panely.
So stavbami majú pomôcť aj európski architekti.
Autor: Agentúra Epicentrum