Polícia chce rýchlosť merať z rúk

Od moderných prístrojov si policajti sľubujú zníženie počtu nehôd i meranie rýchlosti tam, kde to dosiaľ nebolo možné.

(Zdroj: REUTERS)

BRATISLAVA. Od septembra sa prirýchli vodiči zrejme musia pripraviť na to, že ich policajti pri prekročení rýchlosti prichytia aj tam, kde na to neboli zvyknutí.

Ministerstvo vnútra totiž vypísalo súťaž na dodanie 500 kusov laserových meračov rýchlosti, ktoré by mal víťaz súťaže dodať policajtom počas nasledujúcich štyroch rokov. Za merače chce ministerstvo zaplatiť 250 až 350 miliónov korún.

Policajný viceprezident Stanislav Jankovič hovorí, že pr­vých sto meračov by mali radi už na jeseň.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Počet radarov bude závislý od potrieb polície a možností rozpočtu rezortu vnútra,“ povedala hovorkyňa ministerstva Silvia Miháliková.

Meranie z ruky

Kým bežné radary zabudované v policajných autách musia byť pri meranom vozidle blízko, najviac niekoľko desiatok metrov, kvalitným laserovým meračom stačí aj kilometer. Zväčša bývajú vybavené aj fotoaparátom alebo kamerou a priebeh priestupku tak podrobne zdokumentujú.

Laserové merače rýchlosti často využívajú policajti v zahraničí ako doplnok radarového merania. Ich výhodou je, že sa zmestia do ruky a dokážu rýchlosť vozidla namerať z podstatne väčšej vzdialenosti.

Laserové „pištole“ nie sú úplnou novinkou ani na Slovensku. „Využívajú ich už niektoré mestské polície. Na nebezpečnom mieste v Nových Zámkoch sa vďaka nim podarilo situáciu výrazne upokojiť,“ hovorí dopravný ex­pert Jozef Drahovský.

SkryťVypnúť reklamu

„Do akej miery budú nové merače efektívne, závisí od ich parametrov,“ upozorňuje Drahovský. Na trhu je veľké množstvo meračov rôznej kvality.

Slovenská polícia si stanovila, že merače by mali dokázať namerať rýchlosť od 5 do 250 kilometrov za hodinu, chyba merania by nemala presiahnuť tri percentá, najmenej na dvesto metrov musia rozoznať poznávaciu značku auta a hmotnosť zariadenia vrátane kamery by nemala presiahnuť 3,4 kilogramu. Víťaz súťaže bude musieť policajtov aj zaškoliť.

Prístup polície

Dôležitý je aj spôsob, akým polícia merače používa, upozorňuje Drahovský. „Ak sa policajt postaví na koniec dediny a bude merať rýchlosť tam, kde by sa ešte nemalo zrýchľovať, tak to veľmi k bezpečnosti neprispeje.“ Podobný názor má aj viceprezident Ústredného automotoklubu Milan Černák. „Sú úseky, kde policajti vyslovene lovia vodičov, hoci vyššou rýchlosťou nikoho neohrozujú. Na druhej strane sú úseky, kde by bolo vhodné umiestniť stacionárne merače nastálo.“

SkryťVypnúť reklamu

Viac pokút, menej nehôd

Polícia si od nových radarov sľubuje výrazné zvýšenie bezpečnosti na cestách. Slovensko je momentálne pomerne ďaleko od splnenia záväzku znížiť počet mŕtvych na cestách do roku 2010 pod 305. Vlani pri dopravných nehodách zahynulo až 627 ľudí.

„Nedodržanie povolenej rý­chlosti zapríčinilo minulý rok 7887 cestných kolízií, čo je 12,9 percenta z celkového počtu dopravných nehôd,“ hovorí Miháliková. Len v blokovom konaní vlani polícia za rýchlosť pokutovala 114-tisíc vodičov a na mieste zinkasovala 142 miliónov korún. Ďalších takmer 11-tisíc rýchlych vodičov riešili dopravné inšpektoráty.

„Slovenskí vodiči patria v EÚ k najhorším. Stačí sa pozrieť na naše cesty, čo sa deje z hľadiska ohľaduplnosti a dodržiavania zákona. Hneď ako prejdú za hranice, zrazu sú úplne iní. A to aj vďaka iným pokutám a lepšej technike,“ tvrdí Jankovič.

SkryťVypnúť reklamu


Kliknite - obrázok zväčšíte.

Aj laserový zameriavač sa dá oklamať

Obísť policajtov, ktorí držia v rukách laserový merač, možno aj legálnym spôsobom.

Od 1. októbra má začať platiť novela cestného zákona, ktorá postaví používanie antiradarov mimo zákona.

Vodiči v zahraničí už podrobili laserové merače rýchlosti testom a odhalili päť základných faktorov znižujúcich šance policajtov zamerať rýchlosť auta.

1. Evidenčná značka vozidla na prednej kapote auta. ŠPZ namontovaná kolmo na povrch cesty maximalizuje pomer odrazeného svetla. Pri čiernej Corvete so zakrytými prednými svetlami vzrástla po namontovaní prednej ŠPZ šanca zamerať jej rýchlosť až štvornásobne.

2. Povrch predných svetiel a svetiel do hmly pôsobí ako reflexná plocha. Vodiči ich rovnako ako ŠPZ zvyknú natierať matným krémom.

SkryťVypnúť reklamu

3. Autá s chrómovými plochami sú ľahšie zamerateľné než autá bez chrómu či tie, ktoré majú z chrómu len ochrannú mrežu pred kapotou.

4. Dizajn auta. Čím má kapota menej plôch kolmých na povrch cesty, tým je „neviditeľnejšie“. Športové autá tak majú výhodu pred dodávkami či sedanmi.

5. Farba auta a typ farby. Vo všeobecnosti platí, že svetlé metalízy sú ľahšie zamerateľné laserom ako tmavé autá bez metalízy.

(pet)

Jankovič: Potrebujeme byť aj inde ako na diaľnicach

Na otázky o meraní rýchlosti odpovedal policajný viceprezident STANISLAV JANKOVIČ.

Ako sa rýchlosť podieľa na nehodovosti?

„Je to jedna z najčastejších príčin dopravných nehôd.“

Čo si od nových laserových meračov rýchlosti sľubujete?

„Hovorme o nových mera­čoch, nie laserových. Chceme sa dostať k najmodernejším meračom a tie nemusia byť len laserové. Môže to byť kombinácia technológie , akú používame teraz, s laserovým meraním.“

SkryťVypnúť reklamu

Koľko radarov má polícia dnes?

„Používame takzvané ramery – klasické radary, na 99 percent mobilné. Každý okres má aspoň jeden, čiže je to do stovky.“

Nové merače majú nahradiť súčasné radary?

„Mnohé majú cez desať rokov, treba ich vymeniť. Je ich málo a môžeme sa pohybovať len na vybraných vozov­kách. Potrebujeme sa dostať aj inde ako na diaľnice a cesty I. triedy.“

Budú teda policajti mieriť na autá „pištoľami“, ako to vidno v zahraničí?

„Ako budú nové merače vyzerať, budem vedieť až po skončení súťaže. Výrobcov je mnoho a meračov, ktoré spĺňajú podmienky, desiatky. Optimálne by bolo, aby boli použiteľné do ruky, na trojnožku aj do vozidla.“

Ako bude meranie vyzerať?

„Merač nastavíme na konkrétny úsek, nastavíme hraničnú rýchlosť a vozidlo, ktoré túto rýchlosť prekročí, bude automaticky namerané. Prístroj to vyhodnotí a dá signál obsluhe, že vozidlo prekročilo rýchlosť. Tá môže vodiča hneď zastaviť alebo sa priestupok spracuje for­mou oznámenia a predvolania.“

SkryťVypnúť reklamu

Vodič dostane častejšie pokutu poštou bez toho, aby vedel, že bol nameraný?

„To robíme aj teraz. Problém je, že kvalita fotografií zatiaľ nie je taká, aby sme dokázali stopercentne identifikovať nielen majiteľa na základe evidenčného čísla, ale aj vodiča, ktorý v tom momente vozidlo riadil.“

Merače by to mali zmeniť?

„Netrúfol by som si povedať, že to už bude na sto percent, to závisí od mnohých faktorov, napríklad pod akým uhlom dopadá slnko na čelné sklo a podobne. Percento úspešnosti bude určite oveľa vyššie, ako je to doteraz.“

Bude viac radarov znamenať viac pokút?

„Áno, keď bude meračov viac a budú kvalitnejšie, tak odhalíme aj viac vinníkov a splníme tak hlavný účel, ktorým je zvýšenie bezpečnosti na cestách.“

Vodičov budú ďalej na kontroly upozorňovať rádiá.

SkryťVypnúť reklamu

„Na tom nemeníme nič a ani nás to nemrzí. Keď budeme mať po celom Slovensku 500 meračov, ktoré budú v pohybe, tak by som chcel vidieť rádio, ktoré ich bude všetky hlásiť. To by od rána do večera nevysielali nič iné.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 351
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 14 555
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 750
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 750
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 397
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 150
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 463
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 430
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu