KOŠICE. Ambiciózny, cieľavedomý mladý muž, ktorý na sebe tvrdo pracoval, dobrý chirurg a manažér. Tak vníma nového ministra zdravotníctva Richarda Rašiho (37) väčšina jeho bývalých kolegov z Fakultnej nemocnice Louisa Pasteura (FNsP) v Košiciach.
O odbornosti nepochybuje ani jeho kolega z vysokej školy, predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Viliam Novotný či exminister Rudolf Zajac. Všetci sa zároveň pýtajú: Bude to stačiť na rezort, ktorý má vážne problémy?
Raketová kariéra
„Začal u nás ešte ako študent a vypracoval sa na ministra. Nie každému sa to podarí,“ komentuje raketovú kariéru prednosta Kliniky úrazovej chirurgie FNsP v Košiciach Miroslav Kitka. Priznáva, že ich vzťah je priateľský.
Absolvent odboru chirurgia na Lekárskej fakulte Univerzity P. J. Šafárika nastúpil do praxe v roku 1996 ako radový sekundárny lekár traumatológie.
„Sme veľká klinika, treba sa tu poriadne obracať okolo pacientov, ale zároveň sa venovať aj vedeckej činnosti. Robil si veľmi dôsledne a zodpovedne svoju robotu,“ spomína Kitka, ktorého s novým ministrom viažu aj priateľské vzťahy. Raši sa cieľavedome pripravoval aj na manažérsku funkciu. V roku 2004 získal titul Master of Public Health (MPH) v odbore úrazová chirurgia.
Počas jeho pôsobenia vo funkcii námestníka riaditeľa pre liečebno-preventívnu činnosť vzniklo v košickej nemocnici Centrum pre liečbu morbídnej obezity, zavádzali sa nové liečebné a chirurgické postupy. Košickí lekári ako prví na Slovensku implantovali stimulátor blúdivého nervu u pacienta s epilepsiou.
„Manažérske schopnosti ukázal v praxi,“ tvrdí Kitka. Prednosta je presvedčený, že jeho bývalý kolega novú funkciu zvládne, aj keď si uvedomuje rozdiel v manažovaní nemocnice a celého rezortu. „Má predpoklady, aby sa stal jedným z lepších ministrov. “
Paškov človek
O tom, že je Raši človekom blízkym predsedovi parlamentu Pavlovi Paškovi, hovoria v Košiciach viacerí jeho bývalí kolegovia, nik z nich však nechce vystúpiť z anonymity. Nepovažujú ho ani za ľavicovo orientovaného. Pašku však spája s Rašim osobné priateľstvo a manželka predsedu parlamentu bola v košickej nemocnici jeho kolegyňou. Podľa neoficiálnych informácií Rašiho dosadili vlani v marci do funkcie riaditeľa Fakultnej nemocnice v Bratislave na odporúčanie Pašku.
Bol dobrým študentom, traumatológom a schopným manažérom, má však jeden vážny hendikep, myslí si poslanec Viliam Novotný z SDKÚ. „Minister je politická funkcia. Chýbajú mu akékoľvek politické skúsenosti. Viem to aj z osobných rozhovorov. Nikdy sa za politika nepovažoval. Preto mám obavy, či nebude len plniť príkazy a predstavy pána Pašku, ktorý z pozadia poťahoval nitky na ministerstve. Tak sa môže veľmi skoro ocitnúť v situácii, v akej bol Ivan Valentovič.“
Košičan v Bratislave
„Čaká ho obrovské množstvo roboty. Dajme mu sto dní a potom hodnoťme,“ reagoval na nomináciu Rašiho bývalý šéf rezortu Dzurindovej vlády Rudolf Zajac. Práve on ako minister pomohol radovému lekárovi na miesto topmanažéra v Košiciach.
Raši je podľa neho vzdelaný, inteligentný a má predpoklady na ministra. „Otázne je, či bude na to mať podmienky. Či teda traja najväčší odborníci na zdravotníctvo - prezident, premiér a predseda parlamentu - mu vytvoria možnosti, aby sa mohol realizovať. Všeobecne sa očakáva, že to bude naopak.“
Manželka nového ministra Mária je tiež lekárkou. „Samozrejme, že sme to preberali. Ale rozhodnúť sa musel sám. Pre nás to neznamená zmenu. Aj doteraz pracoval v Bratislave, domov chodil len na víkendy.“
Raši má trvalé bydlisko v Košiciach. Je otcom dvoch detí (10 a 8-ročné). Rodina býva v panelákovom byte na sídlisku Terasa.
Rašiho prioritami sú elektronizácia a fondy
Prvý rozhovor SME minister zdravotníctva RICHARD RAŠI poskytol cez email.
Čo chcete spraviť vo funkcii ako prvé?
„Celkom na začiatku sa chcem dôsledne oboznámiť s rozpracovanými úlohami a materiálmi rezortu, mimoriadnu pozornosť budem venovať prípravye novej legislatívy.“
Odkedy a ako dobre sa poznáte s predsedom Národnej rady Pavlom Paškom, ktorý je považovaný za človeka so zásadným vplyvom v zdravotníctve?
„Keďže pochádzame z toho istého mesta, bolo by nefér tvrdiť, že sa nepoznáme.“
Čo systémové by sa malo ešte v zdravotníctve zmeniť?
„Môj predchodca sa venoval príprave legislatívneho rámca pre informatizáciu rezortu zdravotníctva, ja by som rád rozbehol zavádzanie projektu národnej e-Health stratégie do praxe. Zameriam sa aj na účelné a efektívne využitie peňazí zo štrukturálnych fondov.“
Ako by ste sa charakterizovali – ako ľavičiar alebo pravičiar?
„Dosiaľ som sa nikdy politicky neangažoval, ale pravičiar rozhodne nie som.“
Akú sú vaše väzby na Smer? Ste členom strany? Ak nie, uvažujete o vstupe?
„Som nominantom strany Smer.“
Dal vám predseda vlády konkrétnu úlohu, ktorú by ste mali splniť?
„Tak ako každý člen vlády budem plniť Programové vyhlásenie vlády a pokračovať v plnení rozpracovaných úloh rezortu.“
Je v poriadku, že zdravotné poisťovne si nemôžu vyplácať zisk?
„Som presvedčený, že áno. V súčasnej situácii je nevyhnutné, aby každá jedna koruna z verejného zdravotného poistenia bola využitá v prospech pacienta, teda na poskytovanie zdravotnej starostlivosti.“
Nemocnice a zdravotnícke zariadenia sa čoraz viac zadlžujú. Ako to zmeníte?
„Prichádzam z Fakultnej nemocnice v Bratislave, ktorá v roku 2007 zaznamenala hospodársky výsledok o takmer 500 miliónov korún lepší ako v roku 2006. Aj v prvom štvrťroku 2008 sa znížila stratovosť o viac ako 50 percent a v apríli sme mali vyrovnané hospodárenie. Vykazuje tiež najvyššie tempo znižovania dlhu zo všetkých zariadení v pôsobnosti ministerstva, v prepočte dlhov na jedno lôžko nie na prvom, ale piatom až šiestom mieste.“
Ján Krempaský