BUDAPEŠŤ, KOŠICE. Celkový počet nesolventných už dosiahol pol milióna. Maďarský ombudsman pre občianske práva Máté Szabó je presvedčený, že je to problém, ktorým by sa mala zaoberať aj vláda. Ľahko získané úvery majú zvyčajne tvrdé následky, ale mnohí si to neuvedomujú. Zvyčajne prídu ľudia o strechu nad hlavou.
Sprísnia sa možnosti úveru
Súčasná situácia v Maďarsku má niekoľko príčin. Podmienky na získanie úverov sa v posledných rokoch zmäkčili. K pôžičkám alebo hypotékam sa dá dostať relatívne ľahko. Dokonca aj bez potvrdenia o príjme. Mnoho ľudí dostane úver, aj keď v skutočnosti nie sú schopní ho splácať. Mnohí nemajú ani jasno v tom, za akých podmienok ho získali.
Celková úverová zadlženosť obyvateľstva narastá. Stúpa aj podiel nesplácaných úverov, teda tých, čo majú 90 a viac dní po splatnosti. Podľa údajov z decembra 2007 podiel úverovej zaťaženosti maďarských domácností je 13 percent, kým v ostatných krajinách Európskej únie je to priemerne 10,5 percenta. Sú to však len približné údaje. Podľa bankových inštitúcií má mnoho obyvateľov príjmy, ktoré nepriznáva. Údaje maďarského Centrálneho registra úverov (KHR) hovoria jasne. Z portfólia problémových úverov bankového sektora dosiahli spotrebné úvery až 158,81 miliardy forintov na konci roku 2007, čo je nárast o 40 percent za posledný rok. Podobné údaje majú aj banky.
Podľa ombudsmana Szabóa treba proti tomu razantne zakročiť. Máté Szabó navrhuje, aby sa zaviedol úrokový strop pri úveroch. Ďalším opatrením by bolo zavedenie inštitútu osobného bankrotu. Rovnako by nebolo možné poskytnúť pôžičku bez potvrdenia o príjme.
Pripravuje sa aj stratégia na riešenie situácie ľudí, ktorí boli vysťahovaní v dôsledku nesplácania úverov. Predseda nadácie na podporu bezdomovcov Miklós Vecsei sa domnieva, že ich bude čoraz viac. Niekoľko stotisíc rodinám hrozí, že ich vysťahujú, lebo sa preúverovali.
Strop bude aj na Slovensku
Slovenská vláda chce zaviesť maximálnu hranicu pre celkové náklady na úver od júla. Stropom má byť dvojnásobok súčasných priemerných ročných nákladov na úroky a poplatky. Pri drahších pôžičkách bude hranicou štvornásobok váženého priemeru ročnej miery nákladov poskytnutých úverov za prvý štvrťrok. Váhou bude objem poskytnutých pôžičiek. „Za žiadnu z pôžičiek však občan nemôže zaplatiť viac ako 112 percent,“ povedal hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál. Zmeny sa dotknú najmä pôžičiek od nebankových spoločností.
Dlžníci na Slovensku môžu od roku 2006 v prípade finančných problémov využiť inštitút osobného bankrotu. Záujem o to je zatiaľ nízky.
Autor: of