BRATISLAVA. Na Slovensku postupne ubúda ľudí, ktorí sú vystavení chudobe. Predvlani tvorili 10,7 percenta obyvateľstva, čo je opäť oproti predchádzajúcemu roku menej.
Štatistický úrad včera informoval o výsledkoch minuloročného prieskumu príjmov a životných podmienkach domácností – EU SILC 2007. Vlani sa ľudí pýtali, ako a z čoho žili v roku 2006.
Kto je na tom najhoršie
„Na Slovensku sú najviac chudobou ohrozené domácnosti jedného rodiča s najmenej jedným závislým dieťaťom,“ povedala Ľudmila Ivančíková zo Štatistického úradu.
Riziko peňažnej chudoby zažíva prinajmenšom každá štvrtá neúplná rodina. V roku 2004 však hrozila takmer tretine takýchto domácností, takže došlo k istému zlepšeniu.
Z hľadiska ekonomickej aktivity je najviac ohrozených medzi nezamestnanými – 44 percent. Oproti minulosti ich dokonca pribudlo. Naopak, pracujúcich ubudlo. „To, samozrejme, súvisí s nárastom mzdy,“ povedala Ivančíková.
Na druhej strane chudoba ohrozuje viac domácností dôchodcov. Vďaka dôchodkom sa to však týka ani nie 10 percent starších ako 65 rokov.
Sociologička Zuzana Kusá, ktorá sa venuje chudobe, tvrdí, že takéto meradlo príjmovej chudoby „je v slovenských pomeroch dosť slabým ukazovateľom miery materiálneho nedostatku a finančného stresu, v akých žijú slovenské domácnosti“. Ťažkosti so zvládaním každodenných platieb má podľa nej niekoľkonásobne viac ľudí ako desatina obyvateľstva.
Pomoc neúplným rodinám
Keď Štatistický úrad vlani informoval o výsledkoch rok starého prieskumu, napísal: „Miera rizika chudoby podľa typu domácnosti poukazuje na potrebu venovať zvýšenú pozornosť neúplným rodinám.“
Ministerstvo sociálnych vecí a rodiny na otázku, čo pre túto skupinu obyvateľstva urobilo, odpovedalo výpočtom právnych predpisov, ktoré pripravilo „na zvýšenie úrovne sociálnej ochrany rodín“. Za takéto opatrenia považuje každoročné zvýšenie rodičovského príspevku, príspevku pri narodení dieťaťa, zavedenie príplatku pri prvom dieťati a iné.
Barbora Petrová z mediálneho oddelenia ministerstva ešte spomenula novelu zákona o náhradnom výživnom, ktorou sa od 1. júla táto dávka sprístupní sirotám.
Na čo je prieskum dobrý?
EU SILC je zdrojom údajov o chudobe v krajinách Európskej únie. Porovnanie národných údajov však naráža na viaceré prekážky.
Tým, čo sa meria, je relatívna chudoba a jej hranica „je v každej krajine stanovená inak“, povedala predsedníčka Štatistického úradu Ľudmila Benkovičová.
„Chudobní u nás sú chudobní v porovnaní s bohatými u nás,“ dodala Ivančíková.
Aké uplatnenie teda majú takéto štatistické informácie? Ministerstvo sociálnych vecí ich používa „vo viacerých opatreniach, nariadeniach, zákonoch, ktoré sa bezprostredne dotýkajú života každého občana“, tvrdí Petrová.