V období kladenia vajíčok je to Dimilin 48 SC, Integro, Match 050 EC, Nomolt 15 SC a Rimon 10 EC. V období maximálneho liahnutia lariev sa aplikujú Actellic 50 EC, Reldan 40 EC, Steward, Cyprin 10 EC, Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50, Karate Zeon 5 CS, Mavrik 2 F, Talstar 10 EC, Vaztak 10 EC, Vaztak 10 SC, Nurelle D, Nurelle Max, Calypso 480 EC, Mospilan 20 SP, Spintor, Trebon 30 EC a Trebon 10 F.
Termíny ich použitia, uvedené v tabuľke, treba prispôsobiť konkrétnej lokalite, prípadne aj zmenám počasia. Väčšinou postačuje jedno ošetrenie. Spoľahlivejšiu účinnosť majú prípravky z prvej skupiny. Na jadrovinách je tiež aktuálne ošetrenie proti múčnatke, v oblastiach s vyššími búrkovými zrážkami aj proti chrastavitosti. Odporúčame použiť aspoň raz niektorý zo systémových prípravkov.
V severnejších regiónoch a v oblastiach s intenzívnejšími zrážkami upozorňujeme na ďalšie ošetrenie proti plesni cibuľovej. Na chemické ošetrenie sú povolené kontaktné prípravky Bravo 500, Dithane M 45, Dithane DG Neo-Tec, Novozir MN 80, Funguran, Champion 50 WP, Cuprocaffaro, Kuprikol 50 a Kocide 2000 a kombinované prípravky s kontaktnou aj systémovou účinnou látkou Acrobat MZ, Mikal M, Ridomil Gold MZ 68 WG a Signum.
Kombinované prípravky treba použiť dva, maximálne tri-krát za sezónu. Do postrekovej tekutiny pridávame zmáčadlo Silwet L 77 na zvýšenie priľnavosti na rastliny. Spolu sa odporúčajú maximálne tri postreky za vegetáciu.
V tomto roku sme pozorovali silný výskyt kučeravosti broskyňových listov, a to napriek ochrane. Už od odkvitnutia nebola možná chemická ochrana, v týchto dňoch však vidno pekné zdravé prírastky. Upozorňujeme tiež na dôkladnú likvidáciu napadnutých listov, ktoré sú novým zdrojom infekcie.
Stanislav Barok