KOLOMBO, BRATISLAVA. „Pre Srí Lanku je to katastrofa neuveriteľných rozmerov,“ zneli v roku 2004 slová velikána scifi Arthura C. Clarka.
Najznámejší obyvateľ Srí Lanky hovoril o ničivých cunami, ktoré zasiahli tropický ostrov pri Indii a vyžiadali si až 30tisíc obetí.
VIDEO Reuters: Výbuch v autobuse na Srí Lanke:
Palmové pláže bývalej britskej kolónie Cejlón však nepustnú pre hrozby ďalšieho úderu morského živla, ale pre rastúci počet teroristických útokov. Ten posledný na cestujúcich v autobuse si včera vyžiadal najmenej 23 obetí.
Nebezpečné pre turistov
Útokov zo strany Tamilov, ktorí chcú na severe krajiny vlastný štát, rapídne pribudlo.
Aj preto vláda v Kolombe začiatkom roka s rebelmi zrušila prímerie, ktoré horkoťažko vyjednali Nóri. Reagovala tak na januárový útok na preplnený autobus, pri ktorom zomrelo 27 ľudí.
Turistov odvtedy pred cestou na dvadsaťmiliónovú Srí Lanku odrádzalo aj slovenské ministerstvo zahraničia.
Vládne jednotky medzitým začali ofenzívu na povstaleckom severe, na čo Tamilskí tigri odpovedajú bombovými atentátmi v metropole. Krvavá spúšť priblížila Srí Lanku k vypuknutiu občianskej vojny.
Tri mesiace po oslavách 60. výročia nezávislosti tak Sinhálčania ani menšinoví Tamili nemajú veľa dôvodov na radosť.
Do ulíc sa vracia násilie podobné časom spred dvadsiatich rokov, keď ozbrojené gerily začali boj s vládnymi jednotkami.
Diskriminácia Tamilov
Po odchode Britov väčšinoví Sinhálčania demonštrovali oslavami Budhu svoju kultúrnu dominanciu.
Angličtinu nahradili svojím jazykom a požadovali ju ako podmienku na úradnícke posty. Hinduistickí Tamili sa cítili diskriminovaní. V roku 1983 emócie prepukli naplno. Tamilskí rebeli zabili trinásť sinhálskych vojakov a rozpútali v Kolombe peklo.
Pri odvete zabili vojaci tisíce Tamilov, 90 percent ich obchodov zničili a asi stotisíc Tamilov vysťahovali z domovov.
„Brutalita zásahov nepoznala medze,“ povedal Barrie Morrison, expert na Áziu z kanadskej Univerzity Britskej Kolumbie pre CBC News. „To rozhodlo o tom, že Tamili začali žiadať vlastný štát,“ povedal Morrison.
Rebeli prekazili aj kriketový prenos
Do konfliktu sa zamiešali Indovia, ktorí začali hinduistických Tamilov vyzbrojovať.
V roku 1987 však so srílanskou vládou podpísali dohodu o vyslaní mierových jednotiek. India za to zaplatila smrťou premiéra Radžíva Gándhího, ktorého v roku 1991 zabila tamilská atentátnička.
Napriek tomu, že vládu podporuje Čína a Pakistan a jej armáda je lepšie vyzbrojená, rebeli dokážu v džungli vzdorovať. Napádajú aj vládne lode a majú vlastnú letku, po domácky upravené športové lietadlá Zlín, ktoré dokážu zhadzovať bomby.
Minulý rok nimi vyradili elektrický prúd v Kolombe práve v čase, keď národ sledoval v televízii svoj tím vo finále majstrovstiev sveta v krikete proti Austrálii.
Kliknite - obrázok zväčšíte.