i stiahla a v snobskej reštaurácii na Manhattane sedela pri stole len v saku od nohavicového kostýmu. Kúpila ho u francúzskeho návrhára Yvesa Sainta Laurenta.
Yves Saint Laurent urobil odvážnu vec – obliekol ženy do smokingu. „Všimol som si, že muži sú vo svojom oblečení oveľa sebavedomejší. A tak som začal navrhovať mužské kusy pre ženy,“ povedal muž, ktorému za svoj „pracovný odev“ vďačia mnohé manažérky, úradníčky, političky, ale aj obyčajné ženy, ktoré chcú vyzerať elegantne a cítiť sa pohodlne zároveň.
Hoci Saint Laurent navliekol ženy do mužského oblečenia, nepripravil ich ani o jemnosť, ani o ženskosť, ani o sexepíl. Práve naopak. Do nohavicového kostýmu navrhol ženám priestvitné blúzky alebo im rovno povedal, aby sa nerozpakovali hodiť si manažérske sako len tak na nahé telo, zabalené do dobrého parfumu. Nohavicový kostým nebol jedinou revolúciou, ktorú Saint Laurent rozpútal. Návrhár, ktorého prominentné klientky, ale aj módni kritici označili za jednu z najvýraznejších osobností módneho priemyslu, zomrel vo veku 71 rokov na rakovinu mozgu.
Ako prvú obliekal mamu
Rodičia z neho chceli mať právnika. Tým bol aj otec, ktorý okrem toho vlastnil poisťovaciu spoločnosť. Malý Yves vyrastal v Alžírsku, v prepychovej prímorskej vile. Bol tichý, plachý, citlivý a sústavne na pokraji nervového zrútenia. To neboli práve vlastnosti pre budúceho právnika. Chlapec sa navyše rád prehŕňal v maminom šatníku a navrhoval kostýmy pre bábiky svojich sestier aj pre školské divadelné predstavenia. Pani Saint Laurent malá skvelý vkus a vedela, že jej chlapec má talent. Stala sa jeho prvou múzou a celý čas bola jeho zákazníčkou. Svojho syna prežila.
V sedemnástich Saint Laurent prišiel dobyť Paríž. Nakreslil koktailové šaty a vyhral prestížnu návrhársku súťaž. Tam si ho všimol Christian Dior. Mal finančné problémy a zúfalo potreboval niečo nové. Zo Saint Laurenta urobil svoju pravú ruku. Krátko na to však zomrel a len 21-ročný mladík zrazu riadil veľký módny dom. Jeho prvá prehliadka sa stala senzáciou. Priniesol nové nápady a slobodu, úplne odlišnú od vtedajšieho zošnurovaného mainstreamu.
Vojna ho poznačila
V jeho rodnom Alžírsku však zúrila vojna. Saint Laurent dostal povolávací rozkaz. V armáde vydržal presne dvadsať dní. Dievčensky jemný a otvorene homosexuálny mladík nezniesol šikanu ostatných vojakov a po nervovom zrútení skončil na psychiatrii. Vtedy si zrejme začal pomáhať rôznymi omamnými látkami. Tento zlozvyk ho sprevádzal celý život. Rovnako ako jeho milenec a neskôr už len obchodný partner Pierre Bergé. On ho podržal a finančne vydržiaval, keď ho z Diora pre jeho eskapády na psychiatrii vyhodili a dal mu silu začať znova. S vlastnou značkou a úplne nezávisle. Zrodila sa značka YSL. Najprv oblečenie, potom doplnky, parfumy. S vôňou Pour Homme sa spája notoricky známy Saint Laurentov škandál. Na jeho reklamnú kampaň sa nechal nafotiť samotný návrhár. Úplne nahý s flakónom zakrývajúcim jeho mužstvo. Problém bol aj s ďalším jeho parfumom. Volal sa Ópium. Ako Saint Laurent povedal na konci svojej kariéry, upokojujúce látky boli jeho falošnými priateľmi. Bergé tvrdil, že Saint Laurent bol nesmierne úzkostlivý perfekcionista, nikdy so sebou nebol spokojný a neveril si. Noc pred prehliadkou bol schopný prešiť celý model, len preto, že sa mu zdalo, že jeden rukáv je o milimeter vyššie ako druhý.
Obliekal smotánku i chudobu
Jeho konkukrenti obdivovali jeho univerzálnosť. Bol schopný robiť módu pre najvyššie spoločenské kruhy, ale rovnako neváhal využiť beatnícky pouličný štýl, obyčajné námornícke tričko či umelecké motívy. Ako jeden z prvých dostal na predvádzacie móla modelky čiernej pleti. Obliekal veľké filmové hviezdy a s rovnakou vášňou robil aj konfekcie pre študentky či pracujúce ženy. V 70. rokoch prerazil na ázijské trhy, kde ho dodnes milujú ako nositeľa európskej elegancie a štýlu. Vedel robiť módu, ale nemal hlavu ani povahu na biznis. Svoju značku koncom 90. rokov minulého storočia predal.
Pred šiestimi rokmi usporiadal svoju rozlúčkovú prehliadku. Už vtedy sa necítil dobre. Jeho depresie boli čoraz horšie, zhoršilo sa aj jeho fyzické zdravie. Uzavrel sa v dome v marockom Marakéši, obklopený svojimi modelmi, takmer ako v múzeu. Nová móda sa mu údajne nepáčila. Nerozumel jej a údajne ho poburovala.
* 1. 8. 1936† 1. 6. 2008
1936 - narodil sa v Alžírsku, do Paríža odišiel ako 17-ročný
1957 - po smrti Diora začal viesť jeho módny dom
1958 - jeho prvá prehliadka mala veľký ohlas
1962 - založil svoju značku YSL
1966 - predstavil svoj Le Smoking - štýlový nohavicový kostým pre ženy
2001 - dostal Rad čestnej légie
2002 - odišiel do dôchodku