BRATISLAVA. Daždivé počasie, ktoré zasiahlo Slovensko, bude pokračovať aj v nasledujúcom týždni. Dážď a búrky prídu už cez víkend. Aj keď je Medarda zajtra, pre neho typické počasie k nám zavíta až v polovici budúceho týždňa.
Po Medardovi sa ochladí
„Od západu až severozápadu by sa k nám mal dostať chladnejší a vlhkejší vzduch,“ hovorí klimatológ Pavol Faško. Ako dlho bude toto obdobie trvať, je podľa neho ťažké predpovedať. Pravdepodobne však prinesie častý a vytrvalý dážď.
Pranostika o Medardovi má podľa klimatológa racionálne jadro. „Na konci jari a na začiatku leta dochádza k rýchlejšiemu ohrievaniu európskej pevniny než Atlantického oceánu,“ vysvetľuje Faško.
V atmosfére tak vzniká kontrast, pri vyrovnávaní ktorého dochádza k prúdeniu chladnejšieho a vlhkejšieho vzduchu od Atlantického oceánu do vnútrozemia.
Toto prúdenie prichádza v niekoľkých vlnách, ktoré prinášajú dážď. Jedna daždivá vlna trvá v priemere od štyroch do siedmich dní. V priebehu 40-denného medardovského obdobia sa ich podľa Faška môže vystriedať až sedem. Podľa klimatológa je obdobie dažďov dlhšie v západnej Európe ako v jej iných častiach.
Teplota okolo 20 stupňov
To, že je medardovské obdobie charakteristické dažďom, podľa odborníka, neznamená, že stále prší. Dážď môže prerušovať slnečné obdobie. Teplota v týchto dňoch však nebýva vysoká. Zvyčajne sa pohybuje okolo 20 stupňov.
Búrky sú pre medardovské obdobie netypické, preto je výskyt povodní minimálny. Môže k nim však dôjsť, ak príde tlaková níž.
Vďaka Medardovi má jún najväčší priemerný mesačný úhrn zrážok. V posledných rokoch bolo v tomto období atypicky teplo a sucho. Na svedomí to podľa Faška má globálne otepľovanie.