BRUSEL, DUBLIN. Brusel zachvátila panika: prieskum verejnej mienky pripísal väčšinu Írom, ktorí v blížiacom sa referende chcú povedať NIE novej úniovej zmluve.
Lisabonskú zmluvu sa podľa včera uverejneného prieskumu pre Irish Times chystá odmietnuť 35 percent ľudí. Je to o 17 percent viac než v predchádzajúcom prieskume pred dvomi týždňami. Za chce hlasovať 30 percent voličov, o 5 percent menej. O všetkom však rozhodnú nerozhodnutí. Tých je stále takmer tretina z oprávnených voličov.
Referendum bude už na budúci štvrtok a pokiaľ Íri dokument zamietnu, pochovajú ho pre celú úniu.
„Nekomentujeme prieskumy. Na čom záleží, je až voľba írskych občanov,“ vyhlásil hovorca Európskej komisie.
Bruselská téma dňa
Neoficiálne sa prieskum stal témou dňa. Hlavne to zdvojnásobnenie odporcov od posledného šetrenia. „Ak tábor NIE zvíťazí, bude to bolestivá rana pre všetkých v únii. Pokúšame sa o reformu už roky a nie je šanca, že by sa zmluva prepísala,“ povedal k tomu britský liberál a jeden z autorov zmluvy Andrew Duff. „Ľudia v Bruseli majú strach. Keď Íri povedia NIE, bude to pekný zmätok,“ dodal politológ José Ignacio Torreblanca.
Nárast skeptikov sa vysvetľuje úbytkom nerozhodnutých voličov a ich príklonom k odporcom eurozmluvy. Za hlavný dôvod uvádzajú zložitosť textu.
Fakt, že zmluve „nerozumejú“ alebo „nevedia, o čom hlasujú“, je rozhodujúci pre väčšinu Írov, ktorí chcú hlasovať negatívne. Uštedriť lekciu írskej vláde sa chystá len zlomok skeptikov.
Prieskum sa uskutočnil minulý týždeň v čase, keď vrcholil spor medzi írskou vládou a tamojšími farmármi, ktorí sa vyhrážali vetovaním Lisabonskej zmluvy, pokiaľ premiér nepristúpi na ich požiadavky súvisiace s debatou so Svetovou obchodnou organizáciou.
Vplyvní farmári
Názor poľnohospodárskych zväzov sa podľa írskych komentátorov na prieskume aj odrazil, pretože farmári majú tradične veľký vplyv na formovanie verejnej mienky v krajine.
Začiatkom týždňa došlo napokon k zmiereniu medzi vládou a poľnohospodármi – premiér Brian Cowen ustúpil ich požiadavkam práve pre zmluvu – a farmári následne verejne vyzvali na kladné hlasovanie v referende. „Veríme, že sa pomer síl zmení. Prieskum nezobrazuje posun, ku ktorému medzitým došlo,“ povedala hovorkyňa írskej ambasády v Bruseli. Vláda podľa nej ostáva „pokojná“.
Lisabonská zmluva nahrádza zamietnutú euroústavu. Schválilo ju 16 krajín, 11 ešte nehlasovalo. Íri už raz zastavili zvyšok klubu – v roku 2001 zamietli zmluvu z Nice, ktorá otvorila dvere rozšíreniu aj o Česko a Slovensko. O rok neskôr hlasovali znovu a zmluvu prijali.