BRATISLAVA. Slovenský guliar Mikuláš Konopka včera po šiestich rokoch znova meral cestu do antidopingového laboratória v rakúskom Seibersdorfe. Kým vtedy dostal dvojročný dištanc, teraz mu hrozí definitívny koniec športovej kariéry.
Jeden z najúspešnejších slovenských atlétov posledného desaťročia sa v nedeľu večer v Slovenskej televízii priznal, že dostal vyrozumenie o pozitívnom výsledku analýzy A-vzorky odobratej počas prepadovej kontroly 13. mája. O akú látku šlo, nešpecifikoval.
Podľa našich informácií mu v moči zistili metabolity metandienonu, látky zo skupiny androgénnych anabolických steroidov s prívlastkom exogénne, čiže takých, ktoré ľudský organizmus nedokáže produkovať prirodzeným spôsobom.
Pravidelné kontroly
Konopka patrí medzi športovcov, u ktorých si dopingoví komisári od istého času podávajú kľučky. Najmä odvtedy, ako sa v marci 2007 stal v Birminghame halovým majstrom Európy senzačným absolútnym slovenským rekordom 21,57 m. Odvtedy neprehodil 20 metrov: vlani v lete mal najlepší výkon 19,94, tohto roku mu na jediných pretekoch 3. mája v Košiciach namerali rovných 19 m.
Na listinu hriešnikov sa guliar banskobystrickej Dukly prvý raz dostal vo februári 2002. Krátko po európskom halovom šampionáte vo Viedni, na ktorom získal svoju prvú seniorskú medailu (bronzovú), sa prevalilo, že mu v moči zistili prítomnosť anabolík, konkrétne stanozololu. Požiadal o analýzu B-vzorky, ale tá potvrdila výsledok „áčka“ a okrem toho, že musel vrátiť medailu, dostal dvojročný dištanc.
Osudný Seibersdorf
Konopka bol vôbec prvým športovcom, ktorému v antidopingovom laboratóriu v Seibersdorfe pri Viedni dokázali zneužívanie zakázaných látok. Akreditáciu totiž dostalo iba začiatkom roku 2002.
Ako keby mu bolo osudové. Aj vzorka, ktorú mu odobrali „lietajúci“ komisári v rámci mimosúťažnej kontroly 13. mája, totiž skončila v rakúskom laboratóriu.
Po tom, ako dostal oznámenie o jej pozitívnom výsledku a o dočasnom zastavení činnosti, požiadal o kontrolný test. Údajne sa usiloval, aby B-vzorku analyzovalo iné laboratórium, dnešné predpisy to však nedovoľujú.
Rozhodne B–vzorka
Včera popoludní kontraexpertíza v Seibersdorfe ešte prebiehala. Jej výsledok nepoznal ani generálny sekretár Antidopingového výboru SR Miroslav Motyčík. „Bezprostredne ju môže zverejniť len športovec,“ povedal. Šéfka slovenskej atletiky Mária Mračnová predpokladá, že zväz sa oficiálnu informáciu dozvie približne o dva týždne, lebo prvotnú správu dostane svetová federácia.
Konopka tvrdí, že posledný rok absolvoval 18 kontrol a všetky boli negatívne. Nič sa nenašlo ani vo vzorkách, ktoré týždeň po prepadovej kontrole odobrali komisári ADV SR, čo nám potvrdil aj Motyčík. „To však ešte nič neznamená,“ pripomenul. „Rozdielne výsledky môžu mať testy deň po dni, ba aj ráno a večer.“
Komu zistili metandienon
1993:
Jaroslav Jeřábek, dráhový cyklista: napokon ho však potrestali len napomenutím, lebo B-vzorka odobratá pri súťažnom teste bola pri transporte porušená kuriérnou poštou.
Tomáš Benko, kulturista: analýza potvrdila anabolický mix (metandienon, nandrolon, testosteron), dostal dvojročný trest.
1997:
Zdeněk Chára, zápasník: dostal len deväťmesačný trest - športovec veteránskeho veku sa dávno po skončení aktívnej činnosti rozhodol ukázať mladým, že výkonnostne zaostávajú.
2005:
Magdaléna Horná, vzpieračka: za pozitívny test na majstrovstvách Európy v Sofii dostala dvojročný trest.
(mo)