BRDO, BRATISLAVA. Adieu George, arrivederci Giorgio. Americký prezident dnes začína svoju poslednú cestu po Európe vo funkcii hlavy štátu. Nabudúce už Európania privítajú jedného z dvojice John McCain – Barack Obama.
Najlepšie vzťahy po Iraku
Georgea Busha pri rozlúčke s Európou môže tešiť, že ku koncu jeho druhého obdobia sú americké vzťahy so starým kontinentom najlepšie od roku 2003. Práve americký útok na Irak, s ktorým vtedajší prezident Francúzska Jacques Chirac či nemecký kancelár Gerhard Schröder ostro nesúhlasili, schladil transatlantický dialóg na bod mrazu.
Po piatich rokoch sa zdá, že vzťahy Američanov a ich spojencov v Európe sa pomaly dostávajú do normálu. Môže za to zmena partnerov na nemeckej a francúzskej stoličke, ale aj to, že lídri sa už pomaly pripravujú na nového amerického prezidenta.
George Bush, ktorý včera začal svoju týždňovú cestu v Slovinsku, sa dnes stretne s predstaviteľmi Európskej únie. Okrem nich si do svojho diára zapísal aj nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú, staronového talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho, francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, pápeža Benedikta XVI., britskú kráľovnú Alžbetu II. či premiéra Gordona Browna.
Žiadne dramatické dohody
Napriek tomu, že sa stretne s hlavnými európskymi lídrami, je jeho posledná európska „šnúra“ hlavne symbolická. „Nemyslím si, že uvidíte dramatické vyhlásenia,“ povedal novinárom podľa AFP prezidentov bezpečnostný poradca Stephen Hadley.
Napriek tomu sú témy, v ktorých sa bude snažiť odchádzajúca hlava štátu presadiť americký pohľad. Bush sa podľa Hadleyho chce sústrediť na to, aby sa Európa pridala k Spojeným štátom a pritlačila na Irán kvôli jadrovému programu. Reuters informoval, že partneri dnes na spoločnom stretnutí navrhnú ďalšie sankcie pre Irán. Teherán sa stále bráni, že pokusy s jadrom robí len na mierové účely.
Americký prezident tiež bude chcieť Európanov presvedčiť, aby sa nebáli do Afganistanu poslať viac vojakov. Okrem toho sa Bush chystá s lídrami Európskej únie už dnes v Slovinsku prediskutovať globálne klimatické zmeny či otázku obmedzenia obchodných bariér medzi Spojenými štátmi a Európou.
Bolo už aj horšie
Napriek tomu, že to je jeho posledná návšteva, Bush nemôže čakať žiadnu dojímavú rozlúčku. V Európe patrí americký prezident do kategórie nepopulárnych politikov. Najmä pre politiku Spojených štátov po 11. septembri.
Bush sa však môže utešovať, že počas jeho predchádzajúcich návštev bolo už aj horšie. Keď v novembri 2003, pol roka po útoku na Irak, navštívil Londýn, čakalo ho v uliciach stotisíc demonštrantov, čo bolo najväčšie zhromaždenie počas pracovného dňa v histórii britskej metropoly. Teraz sa až také protibushovské demonštrácie nečakajú.
„Určite budú aj teraz protesty, ale myslím si, že ľudia už viac pozerajú dopredu, čo príde po Bushovi,“ povedal pre International Herald Tribune James Goldgeier z americkej Rady pre zahraničnú politiku. „Nebude to žiadna rozlúčka plná sĺz. No tiež nebude potrebné použiť ani slzný plyn,“ napísal v tomto smere denník Washington Post.
Kliknite - obrázok zväčšíte.