Krutý žreb zastavil Nagyovú i Kučeru

Ešte roku 1998 patrili naše opory a tenisové jednotky Karol Kučera a Henrieta Nagyová na Australian Open medzi favoritov. Kučera stroskotal až v semifinále a Nagyová v osemfinále. Sezónu finišoval Karol na ôsmom a Henrieta na 28. mieste. Karol bol v ...

Ešte roku 1998 patrili naše opory a tenisové jednotky Karol Kučera a Henrieta Nagyová na Australian Open medzi favoritov. Kučera stroskotal až v semifinále a Nagyová v osemfinále. Sezónu finišoval Karol na ôsmom a Henrieta na 28. mieste. Karol bol v Melbourne dokonca vysoko nasadený. Žiaľ, vlani skončili obaja nižšie, než plánovali, na 66., resp. 40. mieste, po nasadení ani chýru, ani slychu a krutý žreb austrálskeho šampionátu im poslal do cesty 1. kola slávnych Američanov. Kučera vyfasoval Samprasa a Nagyová Capriatiovú! A predsa nechýbalo veľa, aby domov odchádzali práve súperi. Nagyová viedla 6:4 a 2:1 a v 3. sete ešte 5:4, Kučera trápil Samprasa 200 minút a prehral iba o jednu-dve loptičky v tajbrejkoch. Postarali sa o najhodnotnejší tenis v úvode sezóny v Aréne Roda Lavera, ku ktorému hodno pridať azda len zápas Davenportovej s Dokičovou. Nagyová na ľavej nohe so zlomeným nechtom a na pravej s pľuzgierom bojovala ako lev a ani po strate siedmich gemov po sebe za stavu 0:2 v poslednom sete nerezignovala a veľmi chcela prvýkrát nad Capriatiovou vyhrať: „Bol to môj najlepší výkon proti nej a potvrdil vzostup formy. Rozhodovali milimetre v jednej-dvoch výmenách a možno práve čipernejší pohyb súperky pri mojom hendikepe s boľavými nohami zavážil. Dva dni pred turnajom som ani neverila, že ešte nastúpim.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kučera predviedol proti Samprasovi celý arzenál svetových returnov, obhodení a taktických výmen zo základnej čiary. Vývoj sa lámal v niekoľkých fázach. V 1. sete za stavu 4:4 v tajbrejku poslal náš hráč smeč ďaleko do autu („Prvý smeč na turnaji, bez zápasovej skúsenosti v sezóne, v noci pri osvetlení, za nervózneho stavu, nuž uletel…“). V 3. sete mal Slovák tri brejkbaly na 3:1, ale namiesto toho bolo 2:4 („Tie šance som mal premeniť, bolo ich dosť, práve v 2. a 3. sete necítil Sampras až takú istotu v podaní…“) a set fuč. Vo 4. sete viedol Kučera 2:0 a mal loptu na 3:0 („Sampras zahral niekoľko výborných returnov a úspešne riskol tvrdé bekhendy…“), no ťahalo sa to znovu až do tajbrejku. V ňom viedol Bratislavčan 3:2, keď svetová trojka vypálila dve dvestokilometrové prvé podania a bolo 3:4… Nasledovala Kučerova dvojchyba a taký vývoj už 13-násobný grandslamový víťaz nepúšťa z rúk („Pete vie spoľahlivo podávať, aj po troch hodinách hry tam pošle delovky, preto je veľký hráč…“).

SkryťVypnúť reklamu

Zápas, ktorý sa skončil už v utorok po pol jednej v noci miestneho času, priniesol napokon úľavu favoritovi a skorý odlet nášmu reprezentantovi. Vypadnutie v kvalifikácii v Aucklande a v 1. kole Open iste nie je zadosťučinením Kučerovi za námahu v príprave a ďalekú cestu, ale výkon proti Samprasovi ocenili nielen diváci a novinári z celého sveta, ale aj sám „Pistol“ Pete: „Kučera bol zo všetkých súperov v 1. kolách za tie roky v Austrálii najťažší. Nehral ako 70. hráč rebríčka, ale ako z top ten. Spôsob, akým sa pohybuje, returnuje a obhadzuje v behu, je to najlepšie, čo som kedy videl. Vyčerpával ma do dna a bál som sa, že to pôjde do 5. setu. Musel som vytiahnuť najsilnejšie tromfy. Keď som videl žreb a Kučerovo meno, čakal som zápas ako na život a na smrť. Karol bol dlho v desiatke a kedykoľvek hrá proti najsilnejším, je hrozbou.“ Kučera pred odletom iba nostalgicky poznamenal: „Mám na Melbourne krásne spomienky spred troch rokov, tešil som sa na zápas, ale nie na žreb. Taký je život, som spokojný s hrou, dáva prísľub, že výsledky sa dostavia na ďalších turnajoch, ale nie som spokojný s turné, ktoré mi neprinieslo veľa odohratých zápasov pred Davisovým pohárom s Ruskom.“

SkryťVypnúť reklamu

ANDREJ BUČKO, Melbourne

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 200
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 4 868
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 750
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 671
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 3 940
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 915
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 724
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 456
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu