Z dlhodobého hľadiska je investovanie do akcií najlepším spôsobom sporenia

Súčasná kríza na finančných trhoch sa bežného Slováka dotkla omnoho viac ako tá predošlá v rokoch 2000-2003. Kým pred ôsmimi rokmi mali Slováci v akciách uložených len mizivé percento úspor, dnes je to inak.

BRATISLAVA. Dve tretiny tých, čo vstúpili do druhého piliera (čo je asi milión ľudí) vsadilo na zhodnocovanie svojich dôchodkových úspor v rastových fondoch. Tie síce obsahujú omnoho menší podiel akcií (cca 20%), ako je to v podobných fondoch v zahraničí (40-80%), ale aj tak sa ocitli v červených číslach. Bežný občan má tak po prvý krát možnosť ochutnať, ako chutí investovanie do akcií.

Čo môžeme očakávať od akcií?

Takmer všetko. Vysoké vzlety i hlboké pády, krátke obdobia búrlivého rastu, ale aj dlhé pe– riódy čakania na dobré správy. Akciový trh skrátka pripomína hojdačku, s ktorou každú chvíľu manipulujú tisícky neviditeľných rúk. Indexy akciových trhov sa menia každý deň. Zväčša len o niekoľko desatín percenta, ale celková zmena za jeden rok dosiahne aj vyše 20 %, smerom hore i dole. Ako sa akciové trhy vyvíjajú počas veľmi dlhého obdobia, to si môžeme pozrieť na dvoch grafoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prvý graf znázorňuje vývoj najstaršieho akciového indexu na svete, amerického Dow Jones, od roku 1895 až po súčasnosť. Z pôvodnej hodnoty 41 bodov v roku 1895 sa index vyšplhal až na hranicu 14 000 bodov v októbri minulého roka. Za 113 rokov teda hodnota indexu narástla 342-krát. Samozrejme, že podstatnú časť tohto nárastu má na svedomí aj inflácia.

Ak chceme vedieť, koľko takýto index priniesol majiteľom akcií, ktoré sa vyvíjali podobne ako index, musíme ho očistiť od rastu spotrebiteľských cien. Tie sa v USA sledujú od roku 1913 a odvtedy až dodnes narástli zhruba 22-krát. Inak povedané, čo v roku 1913 stálo dolár, dnes stojí 22 dolárov.

Ak index Dow Jones prepočítame na ceny z roku 1913, z ďalšieho grafu vidíme, že jeho reálna hodnota narástla 7-násobne. To je veľmi slušné zhodnotenie, ktoré by nedokázala zabezpečiť žiadna banka ani štátny dlhopis. Z grafu je zrejmé aj to, že hodnotu indexu ovplyvňujú rôzne ekonomické a politické udalosti, ale dlhodobým trendom je vysoký rast hodnoty. Tabuľka porovnáva výnosy z amerických akcií a dlhopisov za roky 1927 až 2002. Jasne vidíme, že v tomto období ponúkli akcie takmer štvornásobne vyšší výnos ako dlhopisy.

SkryťVypnúť reklamu

Záhada akciovej prémie

Napriek dlhodobým vysokým výnosom akcií, do dlhopisov (a tiež termínovaných vkladov a vkladných knižiek) investuje omnoho viac ľudí ako do akcií. A to nielen na Slovensku, ale aj v USA a západnej Európe. Ľudia uprednostňujú nižší výnos pred vyšším. Je to také isté, ako keď na ulici nájdu vedľa seba ležať dvadsaťkorunáčku a stokorunáčku a zohli by sa pre tú menšiu bankovku. Tento jav dostal názov „záhada akciovej prémie“ a pokúšalo sa ho vysvetliť mnoho bádateľov.

Klasické vysvetlenie znelo, že akcie sú omnoho rizikovejšie ako dlhopisy a v krátkodobom výhľade ich výnosy kolíšu omnoho viac ako u dlhopisov. Ľudia navyknutí na istotu vkladnej knižky a termínovaného vkladu môžu takéto výrazné zmeny znášať veľmi ťažko, najmä ak akciový index prudko padá.

SkryťVypnúť reklamu

Kapitálový trh má dva železné zákony. Prvý znie: „diverzifikovať, diverzifikovať, diverzifikovať!“ a druhý zas „čím vyšší výnos, tým vyššie riziko“. Mieru rizika najjednoduchšie posúdime štandardnou odchýlkou. Tá vyjadruje, v akom typickom rozsahu sa výnos môže meniť smerom nadol i nahor. Ak sa znovu pozrieme do tabuľky, vidíme, že pri priemernom výnose z akcií vo výške 8,59 % činila štandardná odchýlka až 21,09 %. Extrémne ročné výkyvy však činili 47,13 % smerom nadol a 57,22 % smerom nahor. Dlhopisy majú síce omnoho nižší výnos, ale aj omnoho menšie riziko. Je teda racionálne, že investori vyhľadávajú predovšetkým dlhopisy a vklady.

Tento argument nie je správny, pretože väčšina investorov je dlhodobých. Najmä ak ide o investičné životné poistky, penzijné plány, doba investície sa ráta na desaťročia. V tomto prípade akcie nielen poskytujú omnoho vyšší výnos, ale môžu byť aj bezpečnejšie. A to najmä v prípade, ak ide o obdobie vysokej inflácie. O tom sa mohli presvedčiť všetci poctiví Slováci, ktorí po roku 1989 držali svoje úspory na vkladnej knižke so štvorpercentným úrokom a štvorpercentnou ročnou výpovednou lehotou. V roku 1991 dosiahla u nás inflácia vyše 60 % a s úsporami urobila krátky proces.

SkryťVypnúť reklamu

Nie sú akcie ako akcie

Na akciovom trhu sa pohybujú tisícky spoločností. Od tých najväčších vlajkových lodí ako je Microsoft a General Motors, až po regionálne vodárne a konzervárne. Veľkosť firmy sa hodnotí jej trhovou kapitalizáciou, čo nie je nič iné ako cena všetkých akcií firmy. Spoločnosti s nižšou trhovou kapitalizáciou (tzv. small caps. napríklad regionálne vodárne) prinášajú vyšší výnos ako veľké firmy (tzv. large caps. napríklad Microsoft). Investori majú radi veľké firmy, lebo ich považujú za bezpečné a sú ochotní zmieriť sa s trochu nižším výnosom. Malé firmy sú určené skôr pre hráčov s oceľovým nervami. V tabuľke vidíme, že akcie tých najmenších firiem na trhu síce prinášajú dvojnásobne vyšší výnos ako mamutie spoločnosti, ale riziko investovania je pri nich priam desivé. Najvyšší ročný nárast ceny u takýchto akcií síce činil vyše 155 %, ale najhlbší pokles dosiahol takmer 60 %. Na to naozaj nemá nervy každý.

SkryťVypnúť reklamu

Veľmi podobný obrázok dostaneme, ak firmy rozdelíme podľa ich obľuby u investorov. Existujú známe a vážené firmy, ktoré investori považujú za spoľahlivé tipy a sú ochotní za ich akcie si trochu priplatiť (akcie typu „growth“). Sú však aj problematické „škaredé káčatká“, ktoré nikto nechce a ich akcie sú relatívne podhodnotené (akcie typu „value“). Zďaleka nie z každého takéhoto kačiatka sa stane biela labuť kapitálového trhu, ale keď k tomu dôjde, stojí to za to. Ak investor dodrží prvé spomenuté pravidlo investovania a svoje investície riadne rozloží do veľkého počtu akciových fondov, veľmi pravdepodobne sa po určitom čase bude tešiť z vysokého výnosu.

Averzia na stratu a krátkozrakosť

Prečo teda ľudia tvrdošijne preferujú dlhopisy a bankové vklady pred akciami? Moderná ekonomická veda ponúka vysvetlenie, že u ľudí sa prejavujú dva psychologické fenomény. Prvým je averzia voči strate a druhým je tzv. myopia - asi 80 % ľudí neznesie pocit straty.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď im finanční experti ukazujú historické tabuľky výnosov a vysvetľujú, že pokles akciových trhov je dočasný jav, nutkavý pocit nájsť bezpečný finančný prístav preváži. Averzia voči strate má hlboké emocionálne korene a dá sa len veľmi ťažko odstrániť. Pod myopiou sa rozumie v medicíne krátkozrakosť ako porucha videnia a vo finančnej vede krátkozrakosť investorov pri posudzovaní výsledkov ich investícií.

Kto posiela prvého septembra prváčika do školy, asi neočakáva, že za rok prinesie inžiniersky diplom. Pri investovaní na to ľudia zabúdajú. Pozitívne výsledky chcú vidieť rýchlo a keď sa nedostavia, radšej dajú peniaze niekam inam. Dôsledkom myopie je, že investori sa snažia posudzovať správanie finančného aktíva za príliš krátke časového obdobie. Chybné predpoklady urobené na základe krátkeho obdobia môžu viesť k unáhleným záverom a to najmä ohľadne pomeru výnosu a rizika. Investori si neuvedomujú alebo zabúdajú, že každé investičné aktívum má vlastný pomer výnosu a rizika a tomuto pomeru treba prispôsobiť aj obdobie, za ktoré sa výkon aktíva hodnotí.

SkryťVypnúť reklamu

Vzdelávanie ako liek na chyby investora

Myopia patrí k najčastejším chybám investorov na finančných trhoch a s veľkou pravdepodobnosťou je (v kombinácii s averziou voči strate) zodpovedná aj za záhadu akciovej prémie. V medicíne sa myopické defekty korigujú okuliarmi, vo finančnom poradenstve plní úlohu okuliarov vzdelávanie. Vhodnou príležitosťou je najmä výročné stretnutie poradcu s klientom, pri ktorom sa hodnotí výkon investícií. Finančný poradca má upriamiť pozornosť klienta na nasledovné fakty:

Hodnotiace obdobie nie je vo väčšine prípadov totožné s investičným horizontom. Hodnotiť finančné aktívum môžeme len v kontexte pomeru výnosu a rizika, ktorý je pre toto aktívum typický.

U akcií je to minimálne päť rokov. Desať rokov čakania nič nepokazí a pätnásť veľmi pravdepodobne prinesie slušný zisk.

SkryťVypnúť reklamu

Máte však na to nervy? Ak nie, pokojne investujte do dlhopisov a bankových vkladov. Robia tak štyri pätiny ľudí, nebudete výnimka.

Najmä u akcií je veľmi nešťastné, ak sa investor snaží kopírovať náhle vzostupy a pády ich cien. Ohodnocovanie rizikových aktív musí byť založené na dlhodobých časových údajoch a nie na informáciách, ktoré investor zachytil vo večerných správach, alebo ktoré mu podsunuli samozvaní finanční odborníci na nedeľnom pive.

Perpetuum mobile neexistuje ani v prírode, ani v technike, ani na finančných trhoch. Fondy, ktoré dlhodobo a každý rok zarábajú vysoké výnosy, neexistujú. Nadpriemerné a súčasne bezpečné výnosy ponúkajú len inštitúcie typu Horizont a BMG Invest.

Kto chce veľa zarobiť, musí aj veľa riskovať a niekedy na svoj výnos aj dlho čakať. Ak má nejaký fond napríklad päť rokov po sebe výnos vyšší ako priemer je to znak, že je asi nadhodnotený a veľmi pravdepodobne ide o finančnú bublinu.

SkryťVypnúť reklamu

Nezabudnite diverzifikovať. Nikdy neinvestujte do fondu špecializovaného na jedno odvetvie či región. Na začiatok dobre poslúži nejaký globálny akciový fond. Najlepší taký, ktorý je vedený v eurách, aby ste sa vyhli kurzovému riziku.

Časté a (alebo) rozsiahle zmeny v štruktúre investícií väčšinou vedú k zníženiu jeho výkonnosti. Na poplatkoch zarábajú inštitúcie, nie investori.

Averzia voči strate má hlboké emocionálne korene a dá sa len ťažko odstrániť. Aj keď finanční experti ukazujú tabuľky výnosov a vysvetľujú, že pokles trhov je dočasný jav, nutkavý pocit nájsť bezpečný finančný prístav preváži.

Autor: Sevisbrokers Finance

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 961
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 276
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 144
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 518
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 614
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 329
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 263
  8. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 2 243
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ladislav Nagy sa podieľal na projektovaní najväčších mostov cez Dunaj ako Prístavný most a Apollo most.

Kratšie mosty je lepšie postaviť nanovo, hovorí projektant Ladislav Nagy.


Premiér Robert Fico.

Pokračujúca konsolidácia je potrebná.


TASR a 1 ďalší 78
Salvádorský prezident Nayib Bukele.

Nayib Bukele je doma veľmi populárny.


15
Splnomocnenec vlády pre prešetrenie pandémie Covid-19 Peter Kotlár.

Raši vyzval Kotlára, aby zverejnil analýzu o vakcínach.


SITA a 1 ďalší 36
SkryťZatvoriť reklamu