PANČEVO, BRATISLAVA. Boli štyria, už sú iba traja. Srbi si po včerajšku môžu zo zoznamu hľadaných vojnových zločincov vyškrtnúť ďalšie meno.
Bývalého šéfa bezpečnosti bosnianskych Srbov Stojana Župljanina zatkli včera v meste Pančevo, neďaleko Belehradu. Hľadali ho 13 rokov. Do troch dní by mal skončiť v Haagu, kde bude neskôr pred tribunálom pre bývalú Juhosláviu vysvetľovať, čo robil počas vojny v Bosne a Chorvátsku.
Plánoval čistky
A bude mať čo robiť. Podľa súdu stál za plánovaním etnických čistiek 10tisíc Bosniakov a Chorvátov počas vojny v roku 1992. Jeho jednotky ich zabili na mieste, či poslali do väzenských táborov v okolí Banja Luky.
Európska únia zatknutie vojnového zločinca uvítala. Hoci Brusel s Belehradom podpísal už predvstupovú zmluvu, jej ratifikáciu podmienil zadržaním zostávajúcich vojnových zločincov. Okrem Župljanina únia žiada od Srbov zostávajúci trojlístok. Vedie ho generál Ratko Mladič, ktorého vojaci zabili v Srebrenici 8tisíc mužov a chlapcov.
„Je to dôkaz, že Srbsko robí všetko preto, aby splnilo požiadavky tribunálu v Haagu,“ povedal pre médiá šéf srbského výboru pre spoluprácu so súdom Rasim Ljajič.
Iné si myslí Haag. To, že klietka na vojnového zločinca spadla na území Srbska, podľa hovorkyne súdu dokazuje slová hlavného prokurátora Serge Brametza. Ten minulý týždeň povedal, že „Srbi majú všetkých štyroch zostávajúcich zločincov na dosah“.
Stále bez vlády
Úpešný záťah sa Srbom vydaril práve v deň, keď mesiac po voľbách prvýkrát zasadol nový srbský parlament. Zatiaľ stále bez vládnej väčšiny.
Rozhodujúce združenie troch strán okolo postmiloševičových socialistov sa ešte nedohodlo so žiadnou silou. Viac sa však rysuje ich spolupráca s proeurópskou časťou parlamentu. Podľa predsedu menšej strany Jednotného Srbska „sa už rozhovory s radikálmi a Koštunicom skončili“. Podľa portálu B92 sľúbil, že budúci tyždeň sa koalícia okolo socialistov dohodne so stranou prezidenta Tadiča.
Stojan Župljanin
v roku 1991 viedol Bezpečnostné Centrum v bosnianskosrbskom meste Banja Luka
o tri roky neskôr sa stal poradcom pre vnútorné veci prezidenta Republiky Srbskej Radovana Karadžiča.
v roku 1999 ho súd v Haagu obvinil zo zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov.
zdroj: Reuters