Pre státisíce ľudí, ktorí odišli od našich severných susedov za prácou za La Manche, už Británia či Írsko nie je taká zasľúbená zem ako kedysi. Kurz libry a eura stále klesá a, aby toho nebolo málo, v poslednom čase musia Poliaci žijúci v najväčších poľských zámorských kolóniách čeliť stúpajúcim rasovým útokom.
Rozprávať by o tom mohli napríklad dobitý Michal Kastelan z Edinburghu či dvaja Poliaci poranení nožom v Londýne. Za všetko však hovorí februárová smrť Mariusza Szwajkosa a Pawla Kalita v Dubline, ktorých útočníci dobodali skrutkovačom.
Zdá sa, že štyri roky po vstupe Poľska do Európskej (najmä pracovnej) únie, začína poľská menšina mnohým domácim zavadzať.
Počet rasistických útokov proti Poliakom bol v minulom roku v Británii podľa Wiktora Mojczyńskeho z londýnskej organizácie Zjednotené Poľsko oficiálne päťdesiat.
Ako povedal pre denník Rzeczpospolita, môže ísť v skutočnosti o výrazne vyššie číslo. Domácim najviac prekáža, že im lacnejší ( a aj šikovnejší) Poliaci berú prácu.
A pritom, ak by otvorili poľské noviny, mohli by sa upokojiť. Podľa prieskumov sa tohto roku chystá vrátiť domov dvakrát viac Poliakov ako pred rokom. Stále však 50 percent z nich plánuje zostať na ostrovoch niekoľko ďalších rokov.
Dovtedy musia vziať britskí či írski chuligáni imigračnú politiku svojich krajín do vlastných rúk.
Mimochodom, myslíte si, že keď vás stretne siedmimi Guinnessmi potužená partia stokilových anglických „milovníkov“ futbalu v tmavej uličke londýnskej štvrti East End, rozozná rozdiel medzi slovenčinou a poľštinou?