PEKING, BRATISLAVA. Tisíce svetlomodrých stanov zaplavilo provinciu Sečuán. Ženy pred nimi v obitých hrncoch pripravujú na otvorenom ohni jedlo.
„Vrátili sme sa o dvadsať rokov dozadu,“ hovorí agentúre AP 38ročná farmaceutka Wang Wenjing, keď mieša na panvici hrášok a zemiaky. V dedine Zundao žije pod plachtami stanu od čínskej vlády so svojimi rodičmi, svokrou, dcérou a synovcom.
Obetiam chýbajú stany
Mesiac po ničivom zemetrasení, ktoré si v Sečuáne vyžiadalo 69tisíc obetí a viac než 5 miliónov ľudí obralo o ich domovy, si ľudia zvykajú na novú realitu. „V stanoch je horúco, rady na vodu sú nekonečné,“ vraví Wang pre AP. Stanové tábory sú už teraz všade. A stále ich nie je dosť.
Vláda už rozdala asi milión stanov. Ako priznáva, potrebovala by ešte tri milióny. Stavebníci postavili 68tisíc dočasných domov, ďalších 20tisíc budujú.
S buldozérmi, bagrami a miešačkami prišlo do postihnutej oblasti aj 130tisíc vojakov a stavbárov. Ľudia však oceňujú najmä prácu asi 150tisícov dobrovoľníkov.
Čang Čchiju, 22ročná študentka univerzity, vymenila internát za jeden zo stanov v meste Mianzhu. Tvrdí, že dnes jej viac záleží na jej krajine a stáva sa patriotom. „V roku 2008 som dospela aj preto, že sa udialo tak veľa vecí,“ hovorí Čang denníku Guardian. Teraz pomáha pri práci s deťmi v núdzovo vybudovanom detskom centre pre obete zemetrasenia.
Objavenie patriotizmu
Generáciu mladých, narodených po roku 1980, zvykli prezývať „malí cisári“. Jedináčikov, ktorí vyrastali v dobe ekonomického rozmachu Číny a jej politického odmäku, kritizovali za ich egoizmus a obdiv k Západu.
V roku, keď svet útočil na Čínu pre zásah v Tibete a vítal protestmi olympijskú pochodeň, sa v mladých Číňanoch ozvala hrdosť. A zemetrasenie ich len viac zomklo.
Majú pocit, že komunistická vláda sa konečne otvára svetu. Ochotne prijímala zahraničnú pomoc, novinárom poskytla prístup do postihnutých oblastí a zriedkavú slobodu pri informovaní. Pri pomoci začala spolupracovať aj s mimovládkami, ku ktorým sa predtým správala podozrievavo.
Nespokojní rodičia
Ľudia, ktorých zemetrasenie pripravilo o všetko, však až takí optimistickí nie sú. Mnohí sa sťažujú, že stany dostali tí, ktorí mali kontakty na vládu. Mnohé rodiny za posledný mesiac presťahovali pre rekonštrukčné práce už desaťkrát.
Rodičov, ktorí prišli o svoje jediné dieťa a ktorí sa pýtajú, prečo padli práve budovy škôl, chce vláda umlčať vyplácaním odškodného. Demonštrácie tých, ktorí žiadali vyšetrenie stavieb škôl, rozohnala polícia.