u rýchleho nasadenia z Martina sa následkov svojho pôsobenia v misii KFOR v Kosove neobáva. Inštruktáž primára Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku Ota Osinu si vypočujú úplne pokojne.
Ešte pred vyšetreniami vypísali dotazník, ktorý môže pomôcť lekárom pri analýze výsledkov. Medzi otázkami o lokalite, kde vojaci pôsobili, ich zaradení a podobne sa objavili aj otázky, či denne používali osobné vysielačky alebo či sa pohybovali v priestore pôsobenia silných vysielačov. Primár Osina to zdôvodnil tým, že podľa švédskych výskumov silné elektromagnetické pole uľahčuje prienik toxických látok do mozgu. Prvé výsledky vyšetrení by mohli byť známe začiatkom marca.
„Neobávame sa výsledkov vyšetrenia. Uvidíme,“ konštatovali zhodne krátko pred prehliadkou Pavol Makovec a Martin Ďurana, ktorí pol roka pôsobili v jednotkách KFOR v Kosove. „Dvakrát sme s Rakúšanmi vykopávali nevybuchnuté bomby. Raz to bola riadená strela a potom 500-kilogramová bomba. Odviezli ich na likvidáciu inde,“ hovorí Makovec na otázku, či mohli byť vystavení pôsobeniu ochudobneného uránu.
Do krízových oblastí by vycestovali znovu, pretože to považujú za profesionálnu záležitosť.
Prvé vyšetrenia absolvovali príslušníci mierových síl v polovici minulého roka, hneď po návrate na Slovensko. Ich výsledky žiadne závažné ochorenia nesignalizovali. Latencia ochorení, ktoré sprevádzajú tzv. balkánsky syndróm, je však podľa odbornej literatúry aj dva roky. „Aj keď nepredpokladám, že by terajšie vyšetrenia ukázali niečo nové, nič nesmieme nechať na náhodu. Budeme ich sledovať dlhší čas. Následky pôsobenia niektorých látok sa totiž môžu prejaviť aj po viacerých rokoch,“ hovorí primár Osina.
Špeciálne vyšetrenie jedného vojaka cielené na odhalenie syndrómu stojí vyše 10-tisíc korún a plne ho hradí ministerstvo obrany. Vyšetreniam sa podrobí všetkých 127 slovenských príslušníkov mierových síl v Kosove. Do konca januára by mali byť známe výsledky asi osemdesiatich vyšetrení. Približne 50 vojakov vyšetria v Ružomberku až v marci, po návrate na Slovensko.
DANIEL VRAŽDA