er do výšky.
OSTRAVA. Rodák z Guantánama cez prekážky letel. Neškrtol ani jednu, po poslednej bežal v tranze. Konkurencia so slávnym Terencom Trammelom akoby stála. Bol druhý, zabehol 13,21 s.
Rekord mimo plánu
„Nečakal som to ani náhodou,“ hovoril Robles v mixzóne. Striedavo sa objímal s krajanmi. Slová sa dali zachytiť úchytkom. „To bol deň. Atlét naň čaká roky a možno nikdy nepríde. Ja som sa ho dočkal na začiatku kariéry,“ tešil sa Kubánec.
Dayron vysvetľoval, aké bolo všetko bezchybné. Počasie, hoci pre Kubánca trochu chladnejšie, dráha, diváci. „Senzačný zážitok. Ak v Pekingu zdolám Liu Sianga budem najšťastnejší atlét planéty.“
Robles bol juniorský supertalent, strieborný na MS tejto kategórie pred štyrmi rokmi. Stále bol však lepší na halovej šesťdesiatke ako na stodesiatke na otvorenom štadióne. Vlani zabehol skvelých 12,92 s, ale na MS v Osake vypadol v semifinále.
Nič veľké ešte nevyhral
Na tohtoročnom halovom svetovom šampionáte vo Valencii mal byť súboj Robles – Liu hitom podujatia. Favoriti sa stretli už v rozbehu. Skončilo sa to neskutočne zle. Pre Roblesa. Domnieval sa, že rozhodca zastaví štart. Tak to vyzeralo aj z tribún. Štartér tak neurobil. Liu i súperi boli za prvou prekážkou, keď sa Dayron rozbehol. Bežal o život, márne. Tréneri tvrdili, že letno šprintoval azda na úrovni 7,25 s, čo je oveľa lepšie ako halový rekord.
Robles nič veľké nevyhral. Má 21 a naskytá sa paralela so svetovým rekordérom v hladkej stovke, Jamajčanom Boltom (9,72 s). Dlháni z Karibiku útočia – Robles má 190 cm, Bolt 196 cm. Šprintujúci „basketbalisti“ chcú dobyť Peking.
Rekordná hodinovka
Ďalšieho svetového rekordu dňa sa ostravské publikum dočkalo v málo vypisovanej disciplíne – hodinovke. Dvadsaťtriročná Etiópčanka Dire Tuneová odbehla na dráhe Mestského štadióna vo Vítkoviciach 18 517 m a o 177 metrov prekonala doterajšie maximum Keňanky Tegly Loroupeovej spred 10 rokov z nemeckého Borgholzhausenu. V Ostrave vyšiel aj pokus o prekonanie slovenského rekordu v hodinovke. Dvadsaťročná vytrvalkyňa Katarína Bérešová (TJ Obal-servis Košice), ktorá v tomto roku zvíťazila v cestnom behu Devín - Bratislava, prekonala po hodinovom krúžení na vítkovickom štadióne presne 16 154 m. Predchádzajúce slovenské maximum v podaní Márie Starovskej z roku 1993 prekonala zverenkyňa Gabriela Valisku o 84 m a obsadila 3. miesto.
Víťazkou behu na 800 m sa stala Lucia Klocová, dvadsaťštyriročná Martinčanka v takticky dobre zvládnutom behu finišovala za 1:59,54 min.
Repčík prekonal Plachého
Bezmála 39 rokov vydržal slovenský rekord Jozefa Plachého v behu na 800 m. Historická zmena sa udiala na mítingu Zlatá tretra v Ostrave zásluhou Jozefa Repčíka. Dvadsaťjedenročný atlét Spartaka Dubnica obsadil vo skvelej konkurencii 4. miesto a časom 1:44,94 zlepšil Plachého bradatý rekord z 31. júla 1969 o 46 stotín sekundy.
Zverenec trénera Ivana Peťovského približne v polovici trate začal výrazne sťahovať náskok vedúceho afrického tria a napokon bolo z toho impozantné zlepšenie osobného maxima o 1,49 s. (doteraz 1:46,43 z roku 2006 v belgickom Nivelles). Repčík výrazne prekonal aj A-limit na OH v Pekingu (1:46,00), hoci miestenku mal už dávnejšie vo vrecku.
„Bežalo sa mi výborne, aj keď v samom závere som už celkom nestačil so silami. Čakal som zlepšenie osobného rekordu, ale nie až také výrazné. Čas pod 1:45 min je fantázia. Rovnako ako prekonanie Plachého rekordu, po ktorom som veľmi túžil,“ rozplýval sa Repčík.
800m muži: 1. Kaki (Sud.) 1:43,80, 2. Rudisha (Keňa) 1:44,47, 3. Lalang (Keňa) 1:44,69, 4. Jozef Repčík (SR) 1:44,69
(sita)