RÍM, BRATISLAVA. Rozlúčkové turné prezidenta Busha v Európe je len tieňom jeho bývalých slávnych ciest po starom kontinente. Hoci sa stretáva s najväčšími európskymi lídrami (včera si pohovoril s pápežom Benediktom XVI., či so „starým priateľom“ talianskym premiérom Silviom Berlusconim), málokoho to už zaujíma.
Európske médiá pokrývajú skôr írske rozhodovanie o eurozmluve, obyvatelia viac sledujú futbalový šampionát a ani antibushovské protesty už nie sú tým, čo bývali. V Ríme sa s prezidentom prišla rozlúčiť iba tisícka demonštrantov. Na porovnanie, v roku 2004 ho vítali v meste desaťtisíce Rimanov.
Amerika sa polepší
Georga Busha čaká už iba šesť mesiacov prezidentského života a nielen Amerika vie, že jeho éra sa končí. Aj Európania už začínajú vyzerať, kto príde po ňom.
A pri pohľade na oboch kandidátov na budúcu americkú hlavu štátu sú optimisti. Amerika bude určite iná, myslia si.
Obaja americkí kandidáti totiž zastávajú v mnohých témach „európske“ názory. John McCain aj Barack Obama sľubujú zatvoriť kontroverznú väznicu Guantánamo. Obaja chcú tiež, na rozdiel od Georgea Busha, bojovať proti globálnemu otepľovaniu obmedzovaním emisií. Rozdiel je iba v otázke Iraku: McCain chce pokračovať v Bushovej politike, Obama plánuje vojakov stiahnuť.
Výskum inštitútu Pew Global Attitude v 24 krajinách ukázal, že obyvatelia Európy (ale aj iných častí sveta) sa skutočne tešia na život po Bushovi.
Obamamánia aj v Európe
„S výnimkou extrémne antiamerických moslimských krajín si väčšina ľudí myslí, že nový prezident prinesie zmenu k lepšiemu v americkej zahraničnej politike,“ povedal pre agentúru AFP prezident Inštitútu Andrew Kohut.
Ak by si mali z dvojice McCain Obama vybrať amerického prezidenta Európania, bolo by to jasné. Podľa prieskumov v Británii, Nemecku, Taliansku, Francúzsku a Rusku by 52 percent volilo Baracka Obamu a iba 15 percent Johna McCaina.
„Väčšina Nemcov vidí Obamu ako kríženca Johna F. Kennedyho a Martina Luthera Kinga,“ napísal v tomto zmysle nemecký Spiegel. Podobná obamamánia vďaka dôslednému sledovaniu amerických primárok európskymi médiami zasiahla aj iné krajiny.
Priveľké očakávania
Prehnaný optimizmus Európanov sa po voľbách môže ľahko schladiť. A to aj v prípade, že McCain prehrá a senátor z Illinois sa skutočne stane prvým afroamerickým prezidentom v histórii Spojených štátov.
Zmena zahraničnej politiky Spojených štátov s Obamom na čele nemusí byť taká radikálna, ako si myslia.
„Je ilúzia, že problémom je George Bush, a nie Amerika,“ cituje Guardian nemeckého komentátora Josefa Joffeho. Podľa neho aj s príchodom Obamu „zostanú Spojené štáty supermocnosťou“.