BRATISLAVA. Slovenská koruna sa revalvovala na úroveň 30,126 koruny za euro v stredu 28. mája v nočných hodinách. Agentúry o tom prvýkrát informovali o jedenástej hodine večer. No už počas dňa sa na trhu nakúpili koruny približne za 500 miliónov eur, čo nie je obvyklé. Akoby vedeli, že Brusel tesne pred polnocou urobí z koruny ešte silnejšiu menu. Na devízovom trhu preto prevláda názor, že niektorí obchodníci vedeli o zmene stredového kurzu koruny skôr ako ostatní.
Okamžite sa objavili špekulácie, že unikla informácia, niekto ju zneužil a umožnil tak finančným skupinám zarobiť stovky miliónov korún.
Teraz to už nie sú len špekulácie z ulice. Podozrenia skúma Národná banka Slovenska. Vyzval ju na to finančný výbor parlamentu.
Guvernér národnej banky Ivan Šramko pred týždňom na otázku SME, či banka skúma únik informácií pri obchodovaní s korunou, odpovedal: „To nie je naša úloha. Určite sme urobili opatrenia, aby od nás žiadne informácie neunikli.“ To sa zmenilo.Hovorkyňa centrálnej banky Jana Kováčová včera potvrdila, že NBS sa začala zaoberať možným porušením zákona o cenných papieroch. „Konkrétne o využívaní dôverných informácií,“ povedala.
Zatiaľ sú len indície
O únik informácií sa zaujíma aj finančný parlamentný výbor. Centrálnu banku minulý týždeň požiadal, aby do výboru predložila informácie o obchodovaní s korunou. „Niektorí poslanci opozície žiadali správu, aké obchody sa udiali pri zmene centrálnej parity, pretože majú podozrenie, že prišlo k úniku informácií. Výbor to schválil. Čakáme, čo nám predloží NBS,“ povedal včera šéf výboru zo Smeru Jozef Burian.
Podľa člena výboru za SDKÚ Ivana Štefanca existujú určité indície, že došlo k úniku informácií a obchody, ktoré sa tam diali, boli podozrivé. „Niektoré podnikateľské subjekty dosiahli na takýchto transakciách veľmi vysoké zisky. Preto sme si chceli ozrejmiť situáciu,“ povedal. Výbor má o správe NBS rokovať v priebehu dnešného dňa.
Hovorca Krajskej prokuratúry v Bratislave René Vanek včera povedal, že takýto podnet prokuratúra neprešetruje.
Ako sa obchodovalo
Špekulanti predávali eurá a kupovali koruny priebežne od 7. mája, keď Európska komisia odporučila vstup Slovenska do eurozóny. Od zverejnenia odporúčania komisie až do 26. mája sa na trhu podľa odhadov nakúpili v rámci nových obchodov koruny za 1 až 1,5 miliardy eur.
V stredu 28. mája sa na devízovom trhu predalo zhruba pol miliardy eur. Podľa neoficiálnych informácií s korunou veľmi intenzívne obchodovali aj české banky a jedna alebo dve slovenské, ktoré predtým neboli veľmi aktívne.
Podozrenie z úniku informácií vzniklo tak, že niektorí obchodníci predávali tesne pred revalváciou veľké objemy eur za koruny pri úrovniach, ktoré by im podľa vtedajších očakávaní trhu priniesli zisk len okolo 10 až 20 halierov na euro. Trh v tom čase totiž očakával konverzný kurz na úrovni 30,500 koruny za euro. Koruna však následne „z úradnej moci“ revalvovala a takzvaná nová centrálna parita bola určená na 30,126 koruny za euro. Na tejto úrovni sa koruna ešte nikdy neobchodovala. Kto o tom dopredu vedel, mohol sa stať „za noc“ milionárom.
Právnička Darina Huttová k tomu hovorí: „Ak by došlo na základe úniku dôvernej informácie k obohateniu sa konkrétneho subjektu, pôjde s najvyššou pravdepodobnosťou o neoprávnené obohatenie sa a naplnenie skutkovej podstaty trestného činu.“
Ak sa niekto obohatí únikom dôvernej informácie, hrozí mu väzenie až na osem rokov.
Kliknite - obrázok zväčšíte.