CHICAGO, LONDÝN. Ceny, za ktoré sa kukurica predáva na burze, včera vystúpili na nové rekordy. Podľa obchodníkov toto zdraženie ešte bude pokračovať.
Rast cien naštarovali záplavy v kľúčových pestovateľských oblastiach v USA. Tie totiž zvyšujú obavy z nedostatočných dodávok tejto plodiny.
Júlový kontrakt zdražel oproti piatku na chicagskej burze o viac než 3,5 dolára za bušel (25,4 kilogramu). Dosiahol tak maximum – 7,58 dolára za bušel. Cena, za ktorú sa obchoduje kukurica pre budúcoročný júl, sa dostala na nový rekord – 8,07 dolára za bušel.
„Myslím si, že to určite pôjde ešte vyššie. Žiadne zmiernenie tlaku sa nepociťuje na strane dopytu ani ponuky,“ povedal analytik Sudakshina Unnikrishnan z londýnskej Barclays Capital. Tento mesiac už kukurica zdražela o štvrtinu a oproti minulému roku sú jej ceny vyššie o 90 percent.
Nová vlna zdražovania vyvoláva obavy z ďalšieho globálneho rastu cien potravín. Kukurica je v mnohých svetových oblastiach základnou potravinou aj krmivom pre hospodárske zvieratá.
Po minuloročnom raste cien kukurice prišlo zdraženie ďalších potravinárskych komodít a z veľkej časti bolo vyvolané silným vzostupom vládou podporovanej produkcie bioetanoblu v USA. Pre spotrebu na biopalivá zásoby kukurice v USA výrazne klesajú. Medzinárodná rada pre obilie predpovedá, že do konca ďalšej sezóny v auguste 2009 sa znížia na 20 miliónov ton z tohtoročných 35 miliónov ton.