Mala to byť formálna a príjemná schôdzka dvoch budúcich predsedov Európskej únie. Írske NIE Lisabonskej zmluve však zo včerajšieho stretnutia Sarkozy – Topolánek urobilo pozičnú hru o budúcu tvár starého kontinentu. A rozhodujúce slovo môžu mať aj malé národy.
Sarkozy prišiel do Prahy, aby premiérov krajín Visegrádskej skupiny oboznámil s prioritami francúzskeho predsedníctva, ktoré sa začína v júli. Po neúspechu reformnej zmluvy v Írsku do jeho agendy pribudla aj starosť ako ďalej s vnútornými pravidlami únie.
V4 vytiahla Chorvátov
Visegrádska štvorka sa snažila vystupovať spoločne. „V Bruseli chceme vyjadriť našu podporu pre aktivity pána Sarkozyho,“ povedal poľský premiér Donald Tusk, ktorého krajina prevzala predsedníctvo V4.
Premiéri Slovenska, Poľska, Maďarska i Česka varovali, že koniec Lisabonskej zmluvy by znamenal stop rozširovaniu únie o Balkán. Ich rétoriku po rokovaní s Topolánkom prevzal aj francúzsky prezident Sarkozy. „Bez zmeny zmluvy z Nice nebude možné Chorvátov prijať,“ povedal.
S dažďom prišla kríza
Sarkozy ešte stihol na terase sídla českej vlády pred scenériou slnečnej Prahy oznámiť dôležitý úspech. Britský premiér Gordon Brown mu telefonicky prisľúbil, že Londýn pokračuje v ratifikácii. S náhlym lejakom však prišiel zvrat.
Český premiér Mirek Topolánek dal najavo, že Sarkozyho misia nebude jednoduchá. „Nemôžeme sa tváriť, že pár miliónov Írov má menšiu váhu ako väčší Francúzi. A keď Francúzi mohli zablokovať euroústavu, rovnaké právo musí mať aj Írsko s Lisabonskou zmluvou,“ povedal.
Topolánek nehovoril o pokračovaní ratifikácie, ale o „prechodnom opatrení, ktoré má vyriešiť krízu“. Sarkozy ako nový líder prolisabonského prúdu zvolil vyčkávaciu taktiku. „Česko má svoj čas. Ale nenecháme Európu dohodovať sa desať rokov,“ varoval.
Klaus v pozadí
Nejednoznačné Topolánkove vyjadrenia vychádzajú podľa politológa Jiřího Peheho zo „schizofrenickej situácie“, do ktorej sa dostal. Na jednej strane zmluvu za Česko vyjednal, ale je pod tlakom euroskeptického krídla vo svojej strane. Jej ideový líder, prezident Václav Klaus, je najvyššie postaveným štátnikom, ktorý Lisabonskú zmluvu označil za mŕtvu.
„Topolánek by si rád umyl ruky a od zmluvy sa odtiahol. Keby však prijal odmietavé stanovisko, stane sa marginálnym hráčom v rámci únie,“ povedal Pehe.
Česko podľa Topolánka ratifikáciu „fakticky pozastavilo“. Senátori z jeho ODS dali text zmluvy preskúmať ústavnému súdu a do verdiktu sa Česi k zmluve nevrátia.