teda: Čo je pre vás dôležité pri výbere školy pre vaše dieťa?
IVANA KOPECKÁ, Bratislava: „Dcéra už je na osemročnom gymnáziu… Jednoducho sme chceli využiť prvú šancu dostať dieťa na strednú školu. Tam dostane trošku lepšie vzdelanie ako na základnej škole a naučí sa aj samostatnejšie pracovať. Na prijímačky sa samozrejme pripravovala: chodila na slovenčinu aj na matematiku, ale myslím si, že ju to zvlášť nezaťažilo. A najmä - ona to chcela, tešila sa na novú školu a na to, že to bude vyšší stupeň vzdelania.“
ANDREA ŠEBOVÁ, Trnava: „Ak dieťa nie je špeciálne vyhranené, gymnázium je asi najlepšou alternatívou - tam dostane dobré všeobecné vzdelanie, od ktorého sa dá odraziť akýmkoľvek smerom. Okrem toho si myslím, že menej náročný je pre dieťa prechod zo štvrtej triedy základnej školy na osemročné gymnázium, ako z deviatej triedy na strednú školu. Teraz sa ľahšie prispôsobí inému rytmu aj vyšším nárokom ako neskôr.“
ZUZANA HRONČEKOVÁ, Ivánka pri Dunaji: „Syn je deviatak a o výbere vhodnej školy premýšľame už rok. Nakoniec sme sa rozhodli pre hotelovú akadémiu. Syn nemá rád matematiku a chémiu a na hotelovej akadémii sa tieto predmety neučia. Škola je zameraná hlavne na jazyky, a tie mu idú. Ak bude ovládať dva - tri jazyky, tak sa vo svete nestratí.“
MARTINA LIPOVÁ, Bratislava: „Chcem dať dieťa na osemročné gymnázium preto, že nič horšie ako základná škola, na ktorú chodí, nemôže byť.“
MARTINA SEKERKOVÁ, Lučenec: „Syn patrí medzi najlepších žiakov v triede, takže si myslím, že by to mal na gymnáziu skúsiť. Myslím, že mu viac osoží, ak bude dobrý medzi výbornými, ako keď je výborný medzi slabými. A nebude mať toľko času na hlúposti - nechcela by som, aby sa zaradil do nejakej tej sídliskovej mládežníckej tlupy.“
LÍVIA NEMČOVSKÁ, Bratislava: „Je dôležité, aby si deti vybrali školu podľa svojich schopností a záujmov. Starší syn je siedmak a zaujímajú ho počítače, tak sa zameriame na to. Druhý syn je štvrták a dobre sa učí, takže uvažujeme o osemročnom gymnáziu. Sú tam vyššie nároky ako na základných školách, a to núti deti viac na sebe pracovať.“
KATARÍNA VALAŽOVÁ, Šamorín: „Syn chodí do tretieho ročníka na strednú elektrotechnickú školu. Chcel síce ísť pôvodne na gymnázium, ale presvedčila som ho, že pre chlapca je odborná škola výhodnejšia. Keď sa mu nebude chcieť ďalej študovať, má robotu v rukách. A keby chcel študovať ďalej, tak môže. Vždy sa učil dobre a na vysokú školu sa môže dostať aj zo strednej.“
MONIKA GÁLIKOVÁ