VARŠAVA. Prípad 14-ročnej tehotnej Agaty sleduje celé Poľsko. Mladé dievča márne hľadá nemocnicu, kde by legálne podstúpilo interrupciu. Už vyše týždňa za ňu na stránkach tlače ,,bojujú“ organizácie pro-life a aktivisti, ktorí žiadajú právo na slobodné rozhodnutie o interrupcii.
Príbeh Agaty z mesta Lublin priniesol denník Gazeta Wyborcza. Napísal, že Agata bola znásilnená, nahlásila to na polícii a rozhodla sa dať si dieťa vziať.
V katolíckom Poľsku, kde platia jedny z najprísnejších protiinterrupčných zákonov, to nie je jednoduché. Legálne prerušenie tehotenstva je povolené len vo výnimočných prípadoch – jedným z nich je aj tehotenstvo po znásilnení.
Mladé dievča otehotnelo po styku s pätnásťročným spolužiakom. V Poľsku sa za znásilnenie považuje aj styk s maloletou.
Odmietli potrat
Lenže niekoľko nemocníc, nielen v rodnom Lubline, odmietlo urobiť zákrok. Umožňuje im to zákon, ak je to proti ich svedomiu. Dievča aj s matkou sa obrátili na nemocnice vo Varšave.
To už sa do prípadu vložili kresťanské aktivistky za ochranu nenarodeného života a vzali si na pomoc lublinského kňaza. Začali dievčinu presviedčať, aby si dieťa nechala. Agáta dostávala výhražné smsky, aktivistky ju prenasledovali až do Varšavy.
Prišli za ňou až do nemocnice v hlavnom meste, kde malo dievča podstúpiť zákrok. Tak vystrašili personál, že ten nakoniec od interrupcie upustil. Ani to nestačilo. Aktivisti sa obrátili na súd, aby Agatinej matke odobrali rodičovské práva. Údajne ,,dcéru na interrupciu nahovára“. Dievča pritom tvrdí, že sa rozhodlo samo.
Čas hrá proti nej – je už v 11. týždni tehotenstva a legálne interrupcie v Poľsku sú povolené do 12. týždňa. Štvanica pro-life aktivistiek už stála Agátu nemálo síl. Nakoniec skončila na pohotovosti s krvácaním.
Zasiahla aj ministerka
Zúfalé dievča a jej matka sa už obrátili na hovorcu práv pacienta, ktorý pôsobí pri ministerstve zdravotníctva. Do prípadu sa zaangažovala aj samotná ministerka Ewa Kopaczová, ktorá určila nemocnicu, kde Agate dieťa vezmú – aspoň tak sa vyjadrila v poľskej televízii. ,,Ak lekár odmietne urobiť interrupciu, musí riaditeľ odporučiť inú nemocnicu, v ktorej zákrok vykonajú,“ vysvetlila ministerka.
Aj Íri majú svoj prípad X
Podobný prípad ako v Poľsku otriasol v roku 1992 aj Írskom, ktoré má prísne antipotratové zákony.
Štrnásťročnú školáčku X (jej meno médiá nikdy nezverejnili) znásilnil jej sused. Dievča otehotnelo a svojej matke sa priznalo, že uvažuje o samovražde. Keďže potraty sú na ostrove nelegálne, jej rodina sa rozhodla cestovať do Anglicka.
Ešte predtým však informovala úrady a zaujímala sa, či môže ako dôkaz znásilnenia poslúžiť vzorka DNA z mŕtveho plodu. Generálny prokurátor vzápätí podal žalobu na súd, ktorý dievčine zakázal vycestovať z krajiny.
Pod tlakom verejnej mienky zvrátil rozhodnutie až Najvyšší súd. Podľa rozsudku mala X právo na potrat v situácii, ktorá vážne ohrozovala jej život. Íri v referende potom rozhodli, že žena má právo vycestovať z krajiny a podstúpiť potrat.
(hud)