BRATISLAVA. Dostavbu 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce by mohol odložiť Najvyšší súd. Stalo by sa to vtedy, keby dal za pravdu žalobe, ktorú koncom mája spoločne podalo niekoľko environmentálnych organizácií.
Žaloba sa týka nečinnosti Úradu jadrového dozoru, ktorý si mal podľa ochranárov vyžiadať od Slovenských elektrární európsku štúdiu vplyvu stavby na životné prostredie (EIA), ale neurobil tak.
Slovenské elektrárne, ktoré momentálne čakajú na stanovisko eurokomisie, stále veria, že dostavajú 3. a 4. blok jadrovej elektrárne podľa plánu. „Určite dobudujeme Mochovce načas,“ povedal hovorca elektrární Juraj Kopřiva. Začatie komerčnej prevádzky tretieho bloku plánujú v septembri 2012 a štvrtý blok by sa mal pripojiť o pol roka neskôr.
Kto má pravdu
Ochranári podali žalobu na Úrad jadrového dozoru. „Napádame úrad, ktorý je v tomto prípade stavebným úradom nie preto, že by nerobil inšpekcie, ale preto, že si nevyžiadal posúdenie vplyvu na životné prostredie,“ povedal Karel Polanecký z organizácie Greenpeace.
V prípade, že súd vyhrajú, dúfa, že proces EIA bude musieť prebehnúť dodatočne. Ale keby súd zároveň vydal také rozhodnutie, že stavba nesmie pokračovať, kým nebude zrejmý jej dopad na životné prostredie, dôjde k meškaniu.
Slovenské elektrárne majú podľa ich hovorcu platné stavebné povolenie. Pre nich z toho vyplýva, že nemusia robiť štúdiu vplyvov na životné prostredie. „Určite sme si vlani dali urobiť správu hodnotenia vplyvov dostavby na životné prostredie, aj keď sme nemuseli. Táto štúdia ukázala, že vplyv bude pozitívny,“ povedal Kopřiva.
Polanecký však oponuje: Štúdia elektrární neprebehla podľa zákonného procesu EIA a urobila ju súkromná firma.
Podľa Kopřivu sa však štúdia EIA robí pred vydaním stavebného povolenia. „My máme platné stavebné povolenie a môžeme stavať.“
Greenpeace voči tomuto argumentu tvrdí, že v roku 1986, keď bolo vydané stavebné povolenie, neexistoval zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. „Okrem toho prebehlo veľa zmien a dnes už projekt vyzerá úplne inak. Posúdenie EIA by preto podľa nás prebehnúť malo,“ povedal Polanecký.
Konať by malo ministerstvo
Problém je o to zamotanejší, že štúdie EIA robí ministerstvo životného prostredia.
Úrad jadrového dozoru síce nevie presne, čoho sa žaloba ochranárov týka, ale jeho predsedníčka Marta Žiaková včera povedala, že čakajú na stanovisko ministerstva. O čom by to stanovisko malo byť, nespresnila. No rezort životného prostredia žiadnu štúdiu EIA v prípade Mochoviec nerobí.
Elektrárne podľa Žiakovej 27. mája 2008 požiadali o „zmenu stavby pred dokončením“. Podľa Kopřivu hlavným cieľom návrhov na zmenu pôvodného projektu je zvýšenie bezpečnosti jadrovej elektrárne tak, aby išla nad rámec požadovanej legislatívy. Úrad má 60 dní na vydanie rozhodnutia.