MINSK, BRATISLAVA. Slobodný bieloruský internet čakajú zrejme krušné časy. Aspoň tak komentuje opozícia návrh nového tlačového zákona, ktorý v utorok prešiel bieloruským parlamentom v prvom čítaní.
Obávajú sa, že Lukašenkov režim by ho mohol využiť na potlačenie jediného média, ktoré nemá pod kontrolou. Podobne ako v Číne, kde aj bloger môže za svoje názory skončiť vo väzení.
„Je to najreštriktívnejší tlačový zákon v Európe,“ povedala pre agentúru AP Žanna Litvina, šéfka nezávislej Bieloruskej asociácie novinárov. Nová norma zaraďuje medzi masmédiá aj internet. Tento jediný nezávislý zdroj informácií sa tak môže zaradiť medzi štátom kontrolovanú tlač, rozhlas či televíziu.
Potichu a rýchlo
Hoci zákon podľa agentúry Reuters priamo nenavrhuje registráciu internetových stránok, povoľuje ich reguláciu vládou. Navyše, ako dodal pre Rádio Slobodná Európa Andrej Bastunets z Bieloruskej asociácie novinárov, ktorý zákon skúmal, „úrady môžu zatvoriť médium už po prvom varovaní ministerstvom informácií“.
Norma tiež nepovoľuje, aby v bieloruských médiách mali viac ako 30–percentný podiel zahraničné firmy.
„Zákon dáva legálne základy na reguláciu internetu v budúcnosti,“ dodal Bastunets pre Reuters. Kritici tiež upozorňujú na rýchlosť, akou prijímanie zákona v parlamente prebieha. Definitívne by ho mohli schváliť ešte tento mesiac.
To, že Bielorusko si v otázke mediálneho práva berie príklad z Číny, naznačila v máji aj zástupkyňa ministerstva pre informácie Lilija Ananičová. Podľa nej „má Bielorusko problém s dezinformáciami zo zahraničných internetových stránok“.
Naznačila aj, ako sa s tým dá účinne bojovať. „Sú tu skúsenosti z Číny, ktorá zablokovala prístup zo zahraničných webov na jej teritóriu,“ povedala Ananičová podľa portálu Belloruskie novosti.
V poslednej desiatke
Číňania si naposledy nemohli pozrieť Youtube, pretože ukazoval marcové potlačenie tibetských protestov. Svoje „hluché chvíľky“ si užila aj nečínska verzia Wikipedie, či spravodajský portál britskej televízie BBC.
Bielorusko patrí podľa najnovšieho rebríčka americkej nezávislej organizácie Freedom House v otázke slobody médií medzi desať najhorších krajín na svete. Naposledy zasiahol Lukašenkov režim proti nezávislým novinárom pracujúcim najmä pre poľské médiá vysielajúce pre Bielorusov v marci.