stratí pár rokov života. Preto by sme pri výbere školy mali dodržať isté kritériá:
* školu sa snažte vyberať v spolupráci s dieťaťom (i keď sa ešte nevie samostatne rozhodovať)
* pri výbere školy dbajte na schopnosti dieťaťa, jeho nadanie a záujmy, nielen na svoje predstavy
* pokúste sa zistiť si uplatnenie absolventov vybranej školy a odboru na trhu práce
* školu vyberajte s ohľadom na záujem o jej absolventov v regióne
* už počas štúdia dopĺňajte kvalifikáciu dieťaťa, či už formou praxe, brigády, absolvovania vodičského kurzu a podobne, čím zvýšite jeho šance zamestnať sa hneď po absolvovaní štúdia
Niekoľko čísel a štatistík
* najťažšie si zamestnanie hľadajú študenti, ktorí ukončili študijné odbory Technické vedy a náuky a odbory Spoločenské vedy, náuky a služby
* najmenší záujem zamestnávateľov je o mechanikov-opravárov, mechanikov-nastavovačov a technikov vo fyzikálnych a technických odboroch.
* mladí ľudia vo veku 15-29 rokov tvoria podstatnú časť nezamestnaných. Pomerne častým dôvodom sú aj neprimerané požiadavky zamestnávateľov - dostatočná prax, rôzne osvedčenia, vodičský preukaz, absolvovanie základnej vojenskej služby a pod.
* podľa štatistiky Národného úradu práce bolo ku koncu novembra 2000 nezamestnaných: 2317 absolventov vysokých škôl, 12 167 absolventov stredných odborných škôl, 2763 absolventov gymnázií, 6110 absolventov stredných odborných učilíšť s maturitou a 8513 absolventov stredných odborných učilíšť bez maturity.
(sr)