VILNIUS, PRAHA. Rusko-litovské vzťahy ohrozujú dva veľké škandály. Prvý sa týka sovietskych pamätníkov, druhý správy o americkej raketovej základni.
Vo štvrtok námestník litovského ministerstva zahraničných vecí Vitold Vaščikovskij potvrdil agentúre AFP informáciu o tom, že Litva a Spojené štáty vedú predbežné rozhovory o možnosti vybudovania americkej raketovej základne na litovskom území.
V ruskej tlači sa dosiaľ tieto správy objavovali len ako „nezaručené fámy“. Teraz je Moskva opäť z „nevďačného správania sa“ bývalých „bratov Baltov“ v šoku. Navyše sa ukazuje, že iniciátormi nie sú Američania, ale Litovčania, ktorí ponúkli túto možnosť svojim zámorským partnerom už v máji.
Žiadne kladivá a hviezdy
Rovnako búrlivé pohoršenie ruskej verejnosti i politickej scény vzbudila ďalšia správa z Litvy: litovský snem prijal dodatky k zhromažďovaciemu zákonu, podľa ktorých je teraz zakázané používať na demonštráciách a mítingoch nielen nacistickú, ale i sovietsku symboliku. Tak ako nacistické, aj komunistické režimy sú totiž v Litve vnímané ako režimy okupačné, a teda nezákonné. Odteraz už žiadny kosák, kladivo, červené päťcípe hviezdy, sovietske či nacistické uniformy či červené zástavy.
Problém môže nastať so sovietskou hymnou, ktorá do zákonom zakázanej symboliky patrí. Hudba sovietskeho skladateľa Alexandrova je stále ruskou hymnou. Pri medzištátnych športových stretnutiach, keď sa hrajú hymny oboch krajín, bude teda pri ruskej hymne porušený zákon Litvy. Zákon obsahuje ešte jeden zaujímavý paragraf – na demonštráciách je teraz zakázané mávať nad hlavami portrétmi predstaviteľov nacistickej a komunistickej ideológie. Teda nielen Hitler, ale i Lenin, Stalin, Marx či Engels sú teraz na zhromaždeniach v Litve personami „non grata“. Komunista bol však i Michail Gorbačov alebo Boris Jeľcin, ktorí sú v Litve pomerne populárni. Zatiaľ nie je jasné, či v ich prípade mieni litovský snem urobiť výnimku.
Estónci ustúpili
Podobný zákon chceli pred dvomi rokmi presadiť v ďalšej baltskej republike – Estónsku. Nakoniec však po porade s európskymi expertmi pre ľudské práva bol návrh zamietnutý. Zakazoval síce propagandu komunizmu a nacizmu, ale zároveň obmedzoval zhromažďovacie a iné práva i slobody občanov.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Autor: Agentúra Epicentrum