VARŠAVA. Poľská vojenská rozviedka stratila kontakt s niekoľkými tajnými agentmi v Rusku, na Ukrajine, v Bielorusku a v Strednej Ázii. Denníky Rzeczpospolita a TV Polsat tvrdia, že ich život môže byť ohrozený.
Lustrácie agentov
Reportéri si overili fakty z niekoľkých zdrojov. Prípad vyšetruje varšavská prokuratúra. Jedna z jej hypotéz znie, že agenti mohli byť odhalení. Novinári dávajú prípad nezvestných agentov do súvislosti s tzv. správou Macierewicza, bývalého štátneho tajomníka ministra obrany vo vláde strany Právo a spravodlivosť bratov Kaczynskych. (PiS). Keď sa v roku 2005 dostalo k moci Právo a spravodlivosť, rozhodlo sa „reformovať“ alebo skôr zlikvidovať vtedajšie tajné služby, pretože ,,v nich bolo veľa agentov zo starej sovietskej školy“ a z čias komunistického režimu.
Vláda vtedy zrušila Vojenskú informačnú službu (WSI), ktorú nahradila dvoma novými. Všetci agenti museli prejsť lustráciami. Lenže z 2500 dôstojníkov sa do novej služby dostala asi jedna pätina. Experti už vtedy upozorňovali, že postup vlády môže ohroziť bezpečnosť Poľska – „starí“ agenti vedeli priveľa a mohli to zneužiť. Bývalý štátny tajomník ministra obrany Antoni Macierewicz vypracoval kompletnú správu o likvidácii WSI. Správa mala analyzovať priestupky a trestné činy bývalej WSI, jej zásahy do ekonomiky štátu, väzby na politické strany.
Zverejnili dôvernú správu
Vo februári minulého roka prezident Lech Kaczynski Macierewiczowu správu zverejnil. Vtedajšia opozícia, Občianska platforma (PO), ako aj niekoľkí experti to kritizovali.
Správa totiž obsahuje detaily činnosti tajných služieb, mená dôstojníkov aktívnych v teréne v zahraničí. „Každý súdny človek si uvedomí, že efektom zverejnenia takejto správy je odhalenie agentov,“ povedal bývalý šéf Úradu na ochranu štátu generál Gromoslaw Czempinski. Nevylučuje, že „agentom sa mohlo stať niečo zlé“. Zverejnenie je precedens, ktorý nemá vo svete obdobu. „Činné zdroje rozviedky neodtajnila ani bývalá NDR,“ dodáva generál.
Autor správy Macierewicz však označil tvrdenia reportérov za „hlúposť“. Iný názor má zástupca šéfa parlamentnej komisie pre špeciálne služby Pawel Graš. Podľa neho sa o správu zaujímajú zahraničné kontrarozviedky, čo môže poľských agentov v zahraničí ohroziť.