BRUSEL. Na včerajšom otvorení summitu v Bruseli sa práve oni dostali do centra pozornosti. Zatiaľ čo všetky štáty po írskom vete chcú udržať Lisabonskú zmluvu pri živote a dokončiť ratifikáciu v tých krajinách, ktoré ešte nehlasovali, z Česka nič podobné nezaznelo.
Česi v izolácii
Naopak. Český prezident Václav Klaus oznámil, že zmluva skončila a v ratifikácii „nemôžu pokračovať“. Český premiér Mirek Topolánek hovoril síce umiernene, napriek tomu resuscitáciu Lisabonu otvorene nepodporil. Platí pritom rovnica, že keď Česi odmietnu hlasovať o zmluve, ktorú teraz skúma Ústavný súd, zasadia textu po írskej rane fatálny úder a dokument nebude platiť.
A práve tomu sa snažia šéfovia dvadsaťsedmičky v Bruseli zabrániť. Vzhľadom na rozloženie síl je česká delegácia v izolácii. Topolánka preto zrejme čaká „euromasáž“ - presvedčovanie zo strany jeho kolegov, aby ratifikáciu v Česku dokončil.
Schwarzenberg je proti
Tesne pred začiatkom summitu zdvihol adrenalín okolo Česka minister zahraničia Karel Schwarzenberg. Ten v rozhovore pre rakúsky denník Der Standard vyhlásil, že vláda nebude súhlasiť s výzvou únie, aby sa čo najskôr dokončila ratifikácia textu v ostatných krajinách - i s Českom ich je sedem. Práve taká zhoda, nech už písomná alebo nepísaná, sa pritom očakáva od terajšej bruselskej schôdzky.
„Je veľmi dôležité, aby všetky inštitúcie odolali pokušeniu vyvíjať teraz nejaký tlak. To by bolo kontraproduktívne. Preto podobné vyhlásenie (vyzývajúce ostatné krajiny k ratifikácii - pozn., red.) nepodporíme, nemalo by to zmysel,“ povedal.
Topolánek sa po príchode na summit vyhol médiám a vec nekomentoval. Nepovedal preto, či schvaľuje Schwarzenbergov postoj. Bruselskí politici, diplomati a novinári napokon už včera začali špekulovať, za akých podmienok český premiér ustúpi - či postačia mierne slová alebo metóda cukru a biča. „Rozhodne je Topolánek v nezávideniahodnej pozícii, horšej než náš Brian Cowen,“ okomentoval to jeden írsky diplomat.
Cowen chce čas
Írsky premiér Cowen mal včera sériu stretnutí s európskymi politikmi, každému dával najavo, že na riešenie írskeho veta je priskoro.
Najčastejšie sa v únii uvažuje, že by Írsko mohlo dostať dodatočné záruky k zmluve - protokol, ktorý potvrdí jeho vojenskú neutralitu, prípadne ubezpečí, že rozhodnutie, či v krajine povoliť interrupcie, je len a len na Dubline. Plán je, že by záruky Cowen dostal od kolegov na októbrovej schôdzke a na jar budúceho roku by Íri šli znovu na referendum. Írska vláda však najprv musí s takým scenárom súhlasiť, čo zatiaľ neurobila.
Schválili nám euro
Lídri včera schválili aj zavedenie eura na Slovensku. Od 1. januára sa tak staneme 16. členom eurozóny. Chýba už len stanovenie konverzného kurzu, o ktorom 8. júla rozhodne Rada ministrov financií členských štátov únie. „Je to veľký úspech, lebo ide o prvý prípad, keď sa transformujúca ekonomika stala v krátkom čase nielen členom EÚ a Schengenu, ale aj členom krajín so spoločnou menou,“ povedal premiér Robert Fico.