Bratislava 24. apríla (TASR) - Na sociálne a vzdelávacie aktivity a prácu s mládežou sa sústreďuje občianske združenie Kolpingovo dielo na Slovensku (KDS). Je súčasťou Medzinárodného Kolpingovho diela so sídlom v Kolíne nad Rýnom, ktoré pôsobí v 52 krajinách a združuje spolu 400 000 členov. KDS obnovilo svoju činnosť v SR v roku 1995.
Ako iformovala centrálna sekretárka KDS Margita Marková, hlavnou úlohou tejto organizácie je viesť ľudí k svojpomoci predovšetkým cestou vzdelávania. Vyvíja aktivity v oblasti práce a prípravy na povolanie, najmä učňovskej mládeže, vzdelávania drobných remeselníkov a živnostníkov, ďalej vo sfére manželstva a rodiny, spoločnosti, kultúry a voľného času. Angažuje sa takisto v oblasti občianskeho porozumenia medzi národnostnými či náboženskými menšinami, podporuje toleranciu a demokraciu.
Na území Slovenska je dnes 25 kolpingových rodín, ktoré pracujú hlavne v sociálnej oblasti. V Košiciach pôsobí Centrum pre nezamestnaných, ktorého súčasťou sú tvorivé dielne a burza šatstva. Centrum pre koordináciu práce kolpingovskej mládeže v Štiavnických Baniach má stolársko-rezbársku dielňu a stálu burzu použitého nábytku a bytových doplnkov.
Významnou udalosťou pre KDS bude posvätenie a slávnostné otvorenie Kolpingovho domu v Spišskej Kapitule v nedeľu 29. apríla za prítomnosti významných hostí zo Slovenska a z Nemecka.
Zakladateľom tejto organizácie bol v 19. storočí nemecký katolícky kňaz Adolf Kolping (1813-1865), známy sociálny reformátor, novinár a pedagóg, ochranca práv remeselníkov a robotníkov. Kládol dôraz na výchovu a vzdelávanie človeka, zakladal spolky tovarišov, staval pre nich domy a pod. Ešte počas života A. Kolpinga sa začali tovarišské spolky zakladať aj v iných krajinách, vrátane územia Slovenska, a postupne sa zmenili na tzv. kolpingove rodiny - miestne organizačné jednoty Kolpingovho diela.
ch