MOSKVA, PRAHA. Prestrelky, teroristické útoky, razie a masové hroby figurujú v posledných týždňoch v titulkoch správ prichádzajúcich zo severného Kaukazu. Bezpečnostná situácia sa zhoršila vo všetkých troch nestabilných severokaukazských republikách - Čečensku, Dagestane a Ingušsku.
Jún sa tak stal najkrvavejším mesiacom od začiatku tohto roku. Za posledný týždeň čečenskí partizáni stačili zaútočiť na ruskú vojenskú kolónu, na kolónu Federálnej služby bezpečnosti i na horskú obec Benoj-Vedeno. K ďalším incidentom došlo v susednom Dagestane i v Ingušsku.
Podľa vzoru svojich otcov
Aj keď proruské vedenie Čečenska na čele s prezidentom Ramazanom Kadyrovom tvrdí, že gerila bola prakticky zlikvidovaná, zjavne to nie je úplne pravda.
Partizánske oddiely sa teraz pomerne bez problémov pohybujú po celom Kaukaze. Podľa ruského denníka Nezavisimaja gazeta je zrejmé, že počet mŕtvych vládnych vojakov a policajtov za posledné mesiace je omnoho vyšší než počet mŕtvych partizánov. Aktivita gerily vzrástla po niekoľkoročnom útlme spôsobenom odchodom „starej garnitúry“ reprezentovanej ľuďmi ako Šamil Basajev či Aslanbek Ismailov.
Z Čečenska tiež stiahli časť medzinárodných islamských vojakov a ideológov džihádu.
Teraz však dorastá nové pokolenie rebelov, zložené z veľmi mladých mužov túžiacich po romantickom boji za slobodu a snažiacich sa napodobniť svojich otcov. Je medzi nimi veľa polosirôt, ktoré prišli o jedného z rodičov vo vojne a ktoré vedie na Kaukaze zakorenená krvná pomsta.
Okrem toho pretrvávajú sympatie miestneho obyvateľstva k partizánom a v niektorých prípadoch sú celé dediny základňou gerily.
Pokračujúce neopodstatnené zatýkanie bez dôkazov, mučenie väznených a únosy dodávajú gerile stále nových členov.
Bez práce k partizánom
Nástup prezidenta Dmitrija Medvedeva zatiaľ veľa nezmenil. Moskva aj naďalej reaguje na zhoršenie situácie iba zvyšovaním počtu vojakov.
Likvidácia katastrofálnej nezamestnanosti, chudoby a sociálneho marazmu by zrejme pomohla čiastočne odradiť niektorých mladých mužov od kariéry „džigita“ - Kaukazana bojujúceho za slobodu svojho národa. Zatiaľ je však nezamestnaných na severnom Kaukaze stále viac a korupcia dosahuje neuveriteľné rozmery.
Napríklad pokiaľ sa chce mladý Kaukazan dostať na oficiálnu policajnú školu, musí podľa údajov International Crisis Group zaplatiť úplatok 7-tisíc dolárov. K partizánom ho však vezmú zadarmo a zbraň dostane do ruky hneď na druhý deň.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Autor: Agentúra Epicentrum