TUCSON, BRATISLAVA. Americká sonda Phoenix na Marse asi našla stopy ľadu.
Robotickým ramenom sonda odkryla časť pôdy a vytvorila ryhu, ktorú nazvali DodoGoldilocks. V nej sa dal zreteľne vidieť svetlý materiál.
Je to ľad
Vedci si neboli istí, či ide o soľ alebo o ľad. Ak by šlo o ľad, predpovedali, že biele miesta zmiznú. Ľad sa totiž vysublimuje, teda premení sa z tuhého skupenstva na plynné bez toho, aby prešiel kvapalnou fázou.
Na nových snímkach sondy Phoenix z 18. júna už vidno, že svetelná plocha je menšia ako na záberoch z 15. júna.
„Tieto malé zhluky o pár dní úplne zmizli, čo je perfektný dôkaz, že ide o ľad,“ povedal Peter Smith, šef výskumného tímu sondy Phoenix z Arizonskej univerzity. „Soľ niečo také nedokáže.“
„Misia Phoenix je úspešná,“ hovorí pre SME Jozef Masarik z Fakulty fyziky, matematiky a informatiky UK v Bratislave. „Ani nie tak tým, že našla dôkaz vody tesne pod povrchom Marsa. Zaujímavejšie je sledovať, ako sa voda na Marse správa a ako reaguje s prostredím. Dôkaz vody na Marse totiž priniesla už misia v roku 2002.“ Masarik vtedy spolupracoval s NASA na vyhodnocovaní výsledkov zo sondy Mars Odyssey.
Možno aj život
Voda je jednou z podmienok, na vznik života. „Teoretická šanca života na Marse je vždy, otázne však je, či práve oblasť pristátia Phoenixu je tá, kde ho nájdu,“ dodáva Masarik. Špekulácie o živote na Marse podporuje aj prítomnosť metánu, ktorý produkujú živé organizmy.
Teoretická šanca života na Marse je vždy. Otázne je, či práve v oblasti pristátia Phoenixu.
Jozef Masarik, vedec, ktorý spolupracoval s NASA