NEW YORK, BRATISLAVA. Každé ráno sa budia s hrôzou. Vedia, že kedykoľvek môžu do ich utečeneckého tábora vtrhnúť protivládne milície a znásilniť ich.
Takmer každú Sudánku v táboroch nebezpečného Dárfúru podľa mierotvorcov OSN už sexuálne zneužili. Mnohé sa už ani nebránia. A rezignované ženy opúšťajú ich manželia, ktorí ich nedokážu ochrániť.
Bezpečnostná rada OSN včera uznala znásilnenie za „vojnovú taktiku“.
Divoká Afrika
Napriek námietkam Ruska, Číny, Vietnamu a Indonézie nakoniec za rezolúciu hlasovali všetci členovia pätnástky. Uznali, že znásilnenie rozvracia celú spoločnosť a vytvára pocit „dominancie a strachu, vytláča obete zo spoločnosti“.
Najhoršia situácia je podľa OSN v Dárfúre, Kongu, Rwande a Libérii. Prieskumy podľa agentúry Reuters ukazujú, že znásilnené boli až tri štvrtiny žien v oblasti postihnutej občianskou vojnou v Libérii, ktorá sa skončila v roku 2003. Svetoví lídri pri prejavoch o postihnutých oblastiach spomínali aj krajiny bývalej Juhoslávie.
„V Dárfúre sa neznásilňuje,“ bránil sa pre CNN miestny komisár pre západný Dárfúr Mohammad Hassan Awad. Zahraniční humanitárni pracovníci podľa neho iba spustili štvavú kampaň, v ktorej nútia utečencov k falošným obvineniam. Lekári, ktorí znásilnené ženy ošetrovali, však hovoria opak.
Koniec amnestiám
Rezolúcia OSN má slúžiť na prísnejšie trestanie sexuálneho násilia vo vojnových oblastiach. Amnestie vydané po dohodnutí mieru už nemajú platiť na znásilnenia.
„Je to veľmi účinná zbraň. Trestáte ňou ženy aj ich mužov,“ povedal BBC bývalý veliteľ vojsk OSN v Kongu Patrick Cammaert.
Tvrdý postoj z New Yorku prišiel potom, ako organizácia Save the Children obvinila mierotvorcov OSN v Afrike zo zneužívania detí. Vojaci si podľa výpovedí samotných zneužitých namiesto ochrany nepokojných oblastí kupujú niekedy aj šesťročné deti alebo ich znásilňujú.
Autor: juk