BRATISLAVA. Matku 12-ročnej Alexandry Kittovej šokovala kampaň Stop genocíde, za ktorou je Jana Tutková, riaditeľka Centra pre bioetickú reformu. Jej dcéra dostala list s obrázkom dieťaťa zmasakrovaného mačetou, a s výzvou, aby prispela na novú kampaň proti umelému prerušeniu tehotenstva.
Tutková: Adresu dala sama
„Dcéra dostala list, šek a obrázok s fotkami genocídy. S výkrikom ho odhodila a až vtedy sme zistili, že červená pečiatka na obálke nie je žart, ale skutočné varovanie,“ hovorí Desanka Kittová. Kampaň prirovnáva smrť dieťaťa k smrti plodu.
„Vnímanie fotografií dvanásťročným dievčaťom sprevádzala negatívna citová reakcia,“ hovorí psychológ Štefan Matula. Myslí si, že takáto kampaň by mala byť zameraná na dospelých, a rodičia by mali rozhodnúť, či fotografie ukážu deťom.
Alexandra je na zozname internetovej petície za zrušenie legálnych potratov, hoci ju nepodpísala. Tutková hovorí, že Alexandra v petícii vyplnila adresu. „Keďže neuviedla vek ani povolanie, brali sme ju ako dospelú. Nevidím na tom nič neetické posielať korešpondenciu tým, ktorí sympatizujú s našimi postojmi.“
Pocity detí sú vedľajšie
Hoci Centrum pre bioetickú reformu má v názve slovo etický, Kittová si myslí, že spôsob vyberania peňazí taký nie je.
„Považujem za škandalózne, aby nevyžiadanou poštou otravovali deti. Hoci Centrum bojuje nepovolenými zbraňami (bilbordy s obrázkami potratov) za životy nenarodených detí, nectia si životy deti narodených.“
Matka zároveň žiadala Tutkovú o vysvetlenie a vyškrtnutie dcérinho mena z petície.
„Ak bola vaša dcéra zhrozená, nečudo, žijeme v strede genocídy, ktorá je podobná tým z minulého storočia,“ odpovedala jej Tutková. „Musíme sa opýtať samých seba, či nám ide viac o životy detí, alebo o pocity.“
Tutková nepotvrdila, či Alexandrino meno vymažú z petície, zatiaľ ho vymažú len zo zoznamu podporovateľov. „Chcem vás poprosiť, aby ste Alexandrin názor rešpektovali, ak naozaj súhlasí s naším postojom proti potratom. Napokon, aj keď nie je dospelá, svoj názor môže slobodne vyjadriť aj formou online podpisu,“ napísala Tutková.
Matku poprosila, aby neupierala dcére právo vyjadriť názor, ak to naozaj urobila.
Tutková si vysvetľuje nevyžiadaný list a podpis pod petíciou ako „nedorozumenie“ zo strany Alexandry. „Keďže 12-ročné dievčatá dnes začínajú sexuálne žiť, je dobré, že vedia, o čom je potrat. Zdá sa, že Alexandra má v tom jasno.“
„Dieťa v tomto veku má už istú predstavu o smrti. Fotografie budú v jeho psychike spájať neprirodzenú smrť dievčatka z Rwandy s niečím, čo je negatívne - takejto konfrontácii so smrťou sa však dá ťažko zabrániť. Môžeme len oddialiť konfrontáciu detí s takouto 'realitou' života,“ hovorí Matula.