BANSKÁ BYSTRICA. Viac ako tisíc zamestnancov bývalého strojárskeho podniku PPS Detva márne čaká sedem rokov na oprávnené vyplatenie miezd vo výške 40 miliónov korún. Niektorým rodinám z Detvy dlhujú 80 až 90tisíc korún. Zatiaľ však neexistuje ani jedno právoplatné rozhodnutie prvostupňového súdu.
Podľa detvianskeho odborárskeho predáka Stanislava Luptáka premiér Robert Fico a minister spravodlivosti Štefan Harabin oficiálne žiadosti o pomoc a stretnutie ignorovali. Asi 300 bývalých zamestnancov bude protestovať v uliciach Detvy a na hodinu zablokuje cestu zo Zvolena do Lučenca.
Uvažujú nad Štrasburgom
Poškodení uvažujú aj o podaní žaloby do Štrasburgu pre prieťahy v konaní.
„Vieme, že do konania súdov politici zasahovať nemôžu. Ale určite sa môžu pýtať súdov, prečo je to v takom štádiu, v akom to je. Napriek tomu, že sme na Úrad vlády a na ministerstvo doručili náš list v máji, dodnes sme nedostali vôbec nijakú odpoveď. Pochopil by som akúkoľvek reakciu, ale nemáme žiadnu,“ prekvapene konštatoval Lupták.
Spor trvá sedem rokov
Súdny spor, v ktorom sa stovky zamestnancov domáhajú vyplatenia desiatok miliónov, sa ťahá už sedem rokov a je stále na začiatku. Odborársky predák z Detvy Stanislav Lupták tvrdí, že neexistuje ani právoplatné rozhodnutie prvostupňového súdu, a to aj napriek tomu, že veriteľský výbor súhlasil s prednostným uspokojením pohľadávok voči zamestnancom.
„Ani sedem rokov po začiatku súdneho sporu, ktorý ovplyvnil dianie v PPS Detva Holding, a päť rokov po tom, keď zamestnanci blokádou cesty dosiahli odpredaj firmy v konkurze za 150 miliónov korún, zamestnanci nemajú vyrovnané mzdy a odstupné z roku 2002,“ vyhlásil Lupták.
Najprv vyplatia správcu
Po vyhlásení konkurzu si veritelia prihlásili pohľadávky vo výške 1,4 miliardy korún. Z približne 170 miliónov, ktoré sú na účte, v prvom rade vyplatia správcu konkurznej podstaty. Lupták odhaduje, že vzhľadom na ďalší pokračujúci spor medzi správcami to môže byť od 10 do 35 miliónov korún. Až potom vyplatia zamestnancov.
„Paradoxne, nech sa súdny spor skončí akokoľvek, je vysoká pravdepodobnosť, že ľudia peniaze dostanú. Je dosť možné, že do určitej miery sa rozhoduje o tom, či dostane 1300 ľudí 40 miliónov korún, alebo 35 miliónov správca konkurznej podstaty. Preto je to možno také ťažké,“ dodal Lupták.
Hladový pochod nezabral
Strojárska fabrika PPS Detva Holding sa dostala do problémov v roku 2002, keď dodávatelia energií PPS odpojili od plynu a neskôr aj od elektriny. V máji vyhlásili na spoločnosť, ktorá zamestnávala viac ako 1500 ľudí, konkurz.
Situácia v Detve sa zhoršovala. O prácu prišla väčšina zamestnancov. Rodiny žili na hranici chudoby, pretože im bývalý zamestnávateľ nevyplatil mzdy. Po roku nespokojní ľudia usporiadali hladový pochod a zablokovali cestný ťah medzi Zvolenom a Lučencom.
Po intervencii premiéra Dzurindu a rokovaní s veriteľmi povolil konkurzný súd predaj holdingu. Nový majiteľ zaplatil 150 miliónov korún.
Dva roky po predaji podniku bývalí zamestnanci, ktorým stále nevyplatili mzdy, protestovali pred budovou ministerstva práce. Šesť rokov po vyhlásení konkurzu budú Detvania znovu blokovať cestu.
Nový majiteľ momentálne zamestnáva viac ako 1500 ľudí s priemernou mzdou, ktorá prekročila 24tisíc korún.