TRNAVA. Kalokagatia bolo dlho len slovo. Také zbožné, že až bezobsažné. Plastickú predstavu toho, čo sa za antickým pojmom skrýva, ponúkla športová a kultúrna olympiáda detí a mládeže v trnavskej réžii.
Práve slávi jubileum, včera sa za účasti pol druha tisícky detí zo šiestich krajín začal jej desiaty ročník. Vznikla v roku 1991 ako regionálna akcia, ale už o rok z nej bolo celoslovenské a od roku 1996 medzinárodné podujatie. Kalos znamená krásny a aghatos ušľachtilý. Dokopy je to grécky ideál telesnej a duševnej rovnováhy.
Dodnes ničím neprekonaný, ako poznamenal šéf sveta olympizmu Jacques Rogge v Trnave pred ôsmimi rokmi. Vlani šéforganizátora Kalokagatie Antona Javorku vyznamenal výročnou trofejou MOV. Ten podujatie nazval „románom o nadšení“ a včera žiaril šťastím, že „sa ho darí dopĺňať o ďalšie diely“.
„Voľakedy som každého, čo nám pomáhal, poznal po mene, dnes ich je toľko, že nepoznám ani všetky tváre,“ vravel. Len otvárací ceremoniál mal šesťsto účinkujúcich. „Vždy je niečím iný, zvláštny,“ pochvaľoval čestný člen MOV Vladimír Černušák. Decentnou symbolikou pripomínal olympijský. Nechýbal čínsky drak. Slovenská mládež mu však svoje posolstvo olympijskému Pekingu so stužkami všetkých krajov nezverila – doručiť ho má slovenský olympijský šéf František Chmelár.
Trojdňové súťaže v trinástich športoch bežia nielen v Trnave, ale i v iných mestách a obciach kraja, čo v prítomnosti primátora Štefana Bošnáka ocenil župan Tibor Mikuš.
Vstupnou disciplínou bol ako vždy maratón (v detskej, desatinovej verzii: 4219,5 m). V ňom bol voľakedy Javorka slovenskou jednotkou.
Kalokagatia
1991: premiérová bola iba regionálna, trnavská.
1992: prvá celoslovenská.
1994: patronát MOV, prvé vyhlasovanie Školskej ceny fair play.
1996: prvá medzinárodná za účasti mlade zo 6 krajín.
1998: premiéra zimnej verzie s centrom v Spišskej Novej Vsi.
2000: účasť vtedajšieho predsedu Európskych olympijských výborov, dnešného predsedu MOV Jacqua Roggeho.
2006: rekordná účasť takmer 2500 mladých z 10 krajín.
Autor: mo