HARARE, BRATISLAVA. Nádeje odporcov prezidenta Roberta Mugabeho na zmenu v Zimbabwe sa definitívne rozplynuli. Už tomu neverí ani Bezpečnostná rada OSN.
Bez šance
Tá predvčerom prijala rezolúciu, ktorou odsúdila násilnú predvolebnú kampaň vedenú Mugabeho režimom. Podľa nej nie je možné, aby piatkové voľby boli férové.
VIDEO: Nemožné voľby v Zimbabwe
Rezolúcia je signálom, že represie v Zimbabwe už nenechali chladných ani doterajší odporcov tvrdšej politiky voči Mugabemu Rusko a Čínu.
Druhého kola prezidentských volieb sa nakoniec zúčastní len diktátor Mugabe. Jeho rival, opozičný líder Morgan Tsvangirai odstúpil po krvavom násilí proti jeho stúpencom.
Milície a vojnoví veteráni podľa neho dali jasne najavo, že každého, kto by nevolil Mugabeho, môžu zabiť.
„Nemôžeme žiadať ľudí, aby za mňa hlasovali, ak ich má ten hlas stáť život,“ citoval Tsvangiraia denník Times. Líder Hnutia pre demokratickú zmenu (MDC) sa pred hrozbami vládneho tábora uchýlil na holandskú ambasádu v Harare.
Tsvangirai ušiel väzeniu len o vlások. Vojaci údajne v nedeľu prehľadávali jeho byt. „On už bol v bezpečí, pretože ho varovali priatelia a dom opustil len pár minút predtým,“ povedal agentúre Reuters senegalský prezident Abdoulaye Wade.
Stúpenci Mugabeho vládnej strany ZANUPF navštívili tento týždeň členov opozície a jej priaznivcov s mačetami v rukách. Ich rozsekané telá našli príbuzní na mieste masakrov.
Sekretára hlavnej opozičnej strany Tendaia Bitiho zatkli hneď po návrate z Juhoafrickej republiky a obvinili ho z vlastizrady. Hrozí mu trest smrti.
Mugabeho opúšťa aj Mbeki
Obratom je aj zmena postoja Juhoafrickej republiky. Vládnuci Africký národný kongres, ktorý sa vyhýbal kritike jeho režimu aj preto, že prezident Thabo Mbeki robil mediátora rokovaní medzi Mugabem a opozíciou, vyzval teraz Bezpečnostnú radu na zásah.
Mugabeho režim zasahuje
Od marcových volieb už milície vládnej strany ZANUPF zavraždili 86 stúpencov opozičnej MDC, tisíce ich zranili. Zničili viac než 20tisíc domov a asi 200tisíc ľudí muselo opustiť svoje domovy.