Stepná Astana slávi desať rokov

Uprostred stepi vyrástli moderné mrakodrapy, symbol rozmachu krajiny. UNESCO označilo hlavné mesto Kazachstanu svojho času za „mesto sveta“.

Uprostred stepi vyrástli moderné mrakodrapy, symbol rozmachu krajiny. UNESCO označilo hlavné mesto Kazachstanu svojho času za „mesto sveta“.

ASTANA, PRAHA. Iba desať sviečok na pomyslenej torte má v tomto roku Astana, hlavné mesto Kazachstanu, ropnej veľmoci a krajiny, kde majú radi gigantické projekty.

Stavba novej metropoly v strednej časti obrovskej krajiny, kde je v lete plus 40 a v zime sa za silných vetrov typických pre tunajšiu nekonečnú step ortuť vyšplhá o rovnaký počet stupňov pod nulu, medzi ne rozhodne patrí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Z vôle politikov

Astana však nie je jediné umelo vzniknuté mesto, ktoré by zrejme bez politických šarvátok, vojen a rozdeľovania ríš nikdy neuzrelo svetlo sveta.

Prirodzene vznikali mestá tam, kde si to žiada rozum, prax, príroda a kolobeh ­ľud­­­s­kých­ činností, zvyky, obchod či viera. A tak je rad miest na križovatkách ciest, tam, kde sa dobre žije, kde je úrodná zem, dostatok vody, proste niečo, čo dáva existencii sídla pre väčší počet ľudí zmysel.

Prípad Astany dokazuje, že človek sa niekedy z rôznych dôvodov môže rozhodnúť postaviť veľkomesto na nehostinnom mieste, kam žiadna cesta nevedie a kde nikto dobrovoľne žiť nechce. Že je to mesto umelé, poznáte hneď, ako doň vkročíte. Líši sa od normálneho mesta tak ako robot od človeka.

SkryťVypnúť reklamu

O tom, že bývalá metropola Kazachstanu položená v nádherných horách, Alma–Ata, je príliš na juhu krajiny a že obyvatelia severu do nej majú tak ďaleko, že radšej letia nakúpiť do Moskvy, sa hovorí už dávno. Až v polovici 90. rokov prezident Nursultan Nazarbajev rozhodol, že postaví novú metropolu v centrálnom Kazachstane. Vraj tu vedú komunikácie z tichooceánskej oblasti do Európy.

Z Astany bolo skoro Nazarbajevo

Na vybranom mieste sa rozkladalo celkom provinčné mestečko Akmola. Prezident si pozval svetovo známych architektov v čele so svetoznámym Japoncom Kiso Kurosavom a rýchlo vzniklo moderné, sklené, neosobné a dokonale naplánované čosi. I umelé mesto má šancu na prežitie. Súhlasia s tým dokonca i také prestížne organizácie, ako je UNESCO, ktoré prisúdili Astane v roku 1999 titul „mesto sveta“.

SkryťVypnúť reklamu

Nadšení zaslepení poslanci parlamentu navrhli, že by sa Astana mala nazývať po svojom „otcovi“ Nazarbajevovi. Možno sa tu niekoľko budov bude nazývať hoci Nazarbajevburg.

S menším rozmachom, ale nemenším odhodlaním si hlavné mesto na zelenej lúke vybudovali severokaukazskí Ingušovia. Keď sa oddelili od Čečenskej republiky a prišli o metorpolu Groznyj, nezostalo im ani jedno skutočné mesto. A tak za hlavné mesto vyhlásili dedinu Nazraň. Bol to svetový unikát - krajina má hlavnú dedinu.

Ambiciózni Inguši

Ingušom to však bolo málo a tak si vedľa Nazrane postavili metropolu Magas (mesto slnka). Vraj tu už kedysi také sídlo bolo. Lenže okolo roku 1230 ho celkom zničili vojská mongolského Batu-chána. Až o 764 rokov neskôr sa ingušský prezident Ruslan Aušev rozhodol, že zašlú slávu obnoví.

SkryťVypnúť reklamu

I pakistanské hlavné mesto Islamabád vyrástlo v dôsledku vzniku nového štátu. „Mestu islamu“ síce chýba útulnosť a prirodzená ošarpanosť, ale aspoň tu na rozdiel od Magasu ľudia dobrovoľne bývajú.

Sú aj skromnejšie príklady, ktoré nemusia vyrastať len z pýchy vládcov a ich snahy po sebe niečo významné zanechať, ale z bežnej potreby. Napríklad v Kalužskej oblasti v Rusku nemecký Volkswagen otvorí fabriku a dochádzať do nej zďaleka za prácou nebude možné. Budúci megapolis sa bude volať „Pravgorod“. A bývať v ňom budú ľudia dovtedy, kým bude fungovať Volkswagen. Z hľadiska ľud­ských dejín je to dôvod na založenie mesta pomerne ničotný.

Konštrukcia Astany ukázala veľký potenciál nezávislého Kazachstanu. Je to lokomotíva krajiny.

Kanat Saudabajev, štátny tajomník Kazachstanu

SkryťVypnúť reklamu


Kliknite - obrázok zväčšíte.

Autor: Agentúra Epicentrum

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 147
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 9 206
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 574
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 030
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 885
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 501
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 128
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 909
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu