BRATISLAVA. Premiér Robert Fico včera pochválil rezort ministerky Viery Tomanovej za to, že „urobil kus práce“. Očakával by však od neho viac dynamiky a zrozumiteľnosti v komunikácii s verejnosťou. Ministerstvo práce bolo poslednou zastávkou predsedu vlády v rámci jeho „kontrolných“ návštev po ministerstvách v polovici vládneho obdobia. Fico zaradil Tomanovej rezort na koniec, lebo ako tvrdí, sociálna stránka je prioritou vlády.
„Ministerka má moju plnú dôveru,“ vyvracal špekulácie o možnej výmene na tejto pozícii. Fico Tomanovej zároveň odkázal, že chce byť väčším politickým garantom jej ministerstva než iných rezortov.
Prekvapením je, že premiér ministerku Tomanovú požiadal, aby prijímala len také zmeny v dôchodkovom systéme, ktoré upokoja situáciu, „lebo tu bolo príliš veľa turbulencií“.
Sociálna poisťovňa bude mať od augusta nového šéfa
Premiérovu dôveru si však neudržal šéf Sociálnej poisťovne Ivan Bernátek. Ministerku Tomanovú včera požiadal, aby ho s účinnosťou od 1. augusta uvoľnila z funkcie. „Nie je možné, aby ministerka robila za riaditeľa Sociálnej poisťovne to, čo má robiť riaditeľ. Mne to stačí,“ reagoval včera premiér.
Premiér nechcel komentovať, či Bernátkovo odvolanie súvisí s druhým pilierom. „Do ďalších podrobností nepôjdem.“
Z druhého piliera od začiatku roka vystúpilo takmer 70tisíc ľudí, čím sa podľa Fica naplnila predstava vlády. Do systému zároveň od januára vstúpilo asi 12tisíc ľudí.
Tomanová pred dvoma týždňami povedala pre SME, že je s prácou Bernátka spokojná. Včera zopakovala, že Sociálna poisťovňa dosiahla dobré výsledky. Ale premiérovi ústúpila: „S pánom premiérom sme sa dohodli na riešení.“ Kto nahradí Bernátka, Tomanová zatiaľ nevie.
Bernátek sa zviditeľnil najmä výrokom, že druhý pilier je nevýhodný pre milión ľudí. Podľa neho nie je správne, že dôchodkové úspory zosnulého občana môžu dedičia použiť napríklad na nákup elektroniky. „Dedenie dôchodkových úspor je absolútne navádzanie na trestný čin,“ povedal pred dvoma mesiacmi.
Bernátek včera pred novinármi povedal, že rešpektuje vyhlásenie predsedu vlády. Menovanie a odvolávanie generálneho riaditeľa je totiž v kompetencii vlády. „Moje vymenovanie do funkcie som nikdy nebral ako doživotnú funkciu a bral som to ako novú výzvu,“ povedal.
Fico včera zdôraznil, že vláda musí ďalej pracovať s témou dôchodkového systému, no nemá pritom vyrušovať ľudí, „lebo tu bolo príliš veľa turbulencií“. „Aj keď ministerstvo príde s určitými návrhmi, musia to byť také, ktoré sa budú týkať upokojenia situácie v tejto oblasti,“ povedal premiér, ktorý pred časom ľudí nahováral, aby z druhého piliera „veľmi rýchlo utekali“.
Fico včera zopakoval, že vláda už druhý pilier neotvorí. Navrhoval to šéf sociálneho výboru za HZDS Jozef Halecký. Ten tvrdí, že z druhého piliera nevystúpilo dosť sporiteľov, čo považuje za neúspech. Halecký vidí veľkú rezervu aj v prijímaní a kontrole sociálnych dávok. Ministerstvu vytkol aj zmeny v zákone o zamestnanosti.
S prácou ministerstva nie je spokojná ani poslankyňa za SMK Klára Sárkőzy. „Z pozitívnych krokov som si spomenula len na ten, že nepracujúci a invalidní dôchodcovia dostanú bonus 300 korún.“
Fico chce rozdať nadpríjmyštátu z vyšších cien benzínu
Vyššie daňové príjmy štátu vyplývajúce zo zvýšených cien pohonných látok chce Fico prerozdeliť najmä medzi mladé rodiny s deťmi a dôchodcov. „Dáme to všetko dohromady aj s rezervou, ktorú máme vytvorenú na účely eura. Chceme to predstaviť ako jeden sociálny balík.“
Vláda chce však míňať len toľko, koľko si môžeme dovoliť. „Nepôjdeme nad svoje pomery a možnosti,“ vysvetlil.
Ministerstvo financií má určiť, o aký balík peňazí pôjde. Hovorca rezortu financií Miroslav Šmál povedal, že to závisí len od toho, kedy budú mať k dispozícii štatistické údaje o príjmoch rozpočtu.
Premiérovi sa tridsať korún máli
Odvčera nie je isté, že detské prídavky sa po štyroch rokoch zvýšia. Premiér dementoval informácie, že to bude o 30 korún. Radšej nič ako takáto smiešna suma, myslí si.
Detské prídavky sa nemusia zvýšiť ani tento rok, hoci ministerstvo sociálnych vecí a rodiny to malo v úmysle. Vláda ich radšej nezvýši, ako by mala rodičov uraziť nízkou sumou.
V pondelok i utorok ministerstvo informovalo, že to bude o 30 korún. Niektorým médiám to v pondelok povedal hovorca ministerstva Michal Stuška, denníku SME v utorok Barbora Petrová z mediálneho oddelenia rezortu.
Včera ráno to už bolo inak. Premiér Robert Fico po kontrole ministerstva slovne napadol novinárov, že píšu klebety. „Nič také nie je navrhnuté, nič také do vlády nejde,“ povedal.
Je fakt, že ministerstvo takýto návrh nepredložilo na pripomienkovanie. Z vyjadrení jeho predstaviteľov však jasne vyplýva, že ho pripravilo.
Stuška v pondelok pre agentúru SITA povedal, že ministerstvo „pri tomto návrhu“ bralo ohľad na zvýšenie životného minima o päť percent, ku ktorému dôjde 1. júla.
A Petrová v utorok na našu otázku, či na väčšie zvýšenie nemajú peniaze, odpovedala: „Pri zvýšení rodinných prídavkov o 30 korún ministerstvo vychádzalo z možností svojho rozpočtu na rok 2008.“
Vlani to malo byť o 10 korún
Ficovi sa táto suma máli natoľko, že by bol radšej, keby sa o ňu zvýšila iná podpora rodiny.
„Nechceme tým nikoho urážať, tak som povedal pani ministerke: Zbytočne neprichádzajme so smiešnymi sumami, ale skúsme ten objem peňazí použiť niekde inde. Na deti, ale inou formou,“ povedal.
Príprava zvýšenia detských prídavkov má zatiaľ rovnaký priebeh ako v minulom roku.
Vlani v júli ministerstvo navrhlo zvýšenie o 10 korún na dieťa. Legislatívna rada vlády návrh prerokovala a vláde ho odporučila schváliť. Ministerka Viera Tomanová zo Smeru ho však kabinetu nepredložila.
Oficiálne stanovisko bolo také, že ministerstvo návrh prehodnotilo „z hľadiska účelnosti (...) s tým, že zvažuje presmerovanie finančných prostriedkov do iných oblastí podpory rodín s deťmi“. Prídavky sa tak nezvýšili.
O trocha viac ako 30 korún
Či sa prídavky zvýšia tento rok, prípadne o koľko korún, je otvorené. Ministerka povedala, že „my sme hovorili, že to bude minimálne 30 korún. Vieme ísť ešte o trošku viac.“ Podotkla však, že keby to bolo napríklad o 60 korún, rozpočet by to zaťažilo miliardou korún.
Poslankyňa Monika Gibalová z KDH hovorí, že vzhľadom na mieru inflácie by bolo treba prídavky zvýšiť aj o 100 korún. „Ale to by nebolo také bombastické gesto ako príspevok na prvé dieťa alebo vianočný príspevok (dôchodcom).“
Zvýšenie závisí len od vlády
Róbert Madej zo Smeru by uvítal aj 30korunové zvýšenie prídavkov. Zato Miloslava Kvasnicová z Únie materských centier tvrdí, že ich podstatnejšie zvýšenie by pre rodiny znamenalo „oveľa viac, ako napríklad ďalšie neodôvodnené zvyšovanie príspevku pri narodení prvého dieťaťa“.
Premiér poprosil médiá, aby nezosmiešňovali mieru zvýšenia prídavkov, hoci ide o nízku sumu. „Tak to vymyslela predchádzajúca vláda,“ povedal.
Zákon však nespomína nijaký spôsob, ako sa má zvýšenie vypočítať. Hovorí len, že vláda môže výšku prídavku zmeniť k 1. septembru, takže je len na nej, či to urobí a o koľko to bude.
Naposledy sa táto dávka zvýšila k 1. septembru 2004 - z 500 na 540 korún.
Jozef Čavojec