BRATISLAVA. Prípad Mustafu Labsiho, ktorého alžírsky súd odsúdil pred tromi rokmi v neprítomnosti na doživotie za podporu terorizmu, opäť posúdi Najvyšší súd.
Vrátili mu ho včera ústavní sudcovia, ktorí povedali, že Najvyšší súd porušil Labsiho práva, keď neposúdil, či mu pri vydaní do Alžírska nehrozí mučenie.
Zastali sa Labsiho
Ústavný súd včera nerozhodoval o tom, či Slovensko môže, alebo nemôže Alžírčana vydať. Jeho právna zástupkyňa Mária Kolíková napriek tomu považuje rozhodnutie ústavných sudcov za veľmi dôležité. Nevie si totiž predstaviť, aké argumenty by Najvyšší súd mohol nájsť, aby vyvrátil hrozby, že Labsiho budú mučiť.
„Dnešné rozhodnutie je dobrým signálom pre Slovensko, že ľudské práva sú tu chránené,“ povedala Kolíková. Slovensko sa totiž v medzinárodnom dohovore zaviazalo, že nevydá nikoho, komu by mučenie mohlo hroziť. Zákaz mučenia pritom platí pre každého bez rozdielu.
O tom, že tieto hrozby sú reálne, hovorí aj najnovšia hodnotiaca správa Výboru OSN proti mučeniu. Alžírsko jeho pozorovateľom nedokázalo tieto podozrenia vyvrátiť.
Hrozbami z mučenia sa čiastočne zaoberal bratislavský krajský súd, ktorý Labsiho prípad posudzoval vlani v novembri ako prvý. Stačili mu záruky Alžírska, ktoré prisľúbilo, že žiadne mučenie Labsimu nehrozí. Najvyšší súd ho za to skritizoval a povedal, „že to ani nemal robiť“.
Už by sme ho nemali vydať
Kolíková verí, že teraz už nebude dôvod, aby súd súhlasil s Labsiho vydaním.
Definitívne však rozhodne až minister spravodlivosti Štefan Harabin za HZDS. K rozhodnutiu ústavných sudcov sa zatiaľ nevyjadruje, ale hovorí, že nechce, aby sa zo Slovenska stal raj pre teroristov.
Ani rozhodnutie o tom, že Labsiho nakoniec nevydáme, nemusí byť preňho zárukou slobody. „Potom bude na zvážení Slovenska, či začne proti nemu trestné stíhanie, a teda či skutočne existuje dôvodné podozrenie na začatie trestného konania proti jeho osobe,“ hovorí Kolíková.
V takom prípade by Alžírsko muselo slovenským policajtom a súdom predložiť dôkazy, na základe ktorých je Labsi podozrivý zo spolupráce s alžírskou pobočkou al-Káidy. Alžírčan tieto obvinenia popiera a považuje ich za vykonštruované.
Labsiho zadržali slovenskí policajti vlani na základe zatykača, ktorý Alžírsko vydalo ešte v roku 2001.
Hoci medzitým Alžírčan žil vo Veľkej Británii aj vo Francúzsku, boli sme prvou krajinou, ktorá začala zvažovať jeho vydanie. Dôvodom bola zmluva s Alžírskom ešte z roku 1981.
Labsi prišiel na Slovensko za manželkou, s ktorou má dieťa. Jeho slovenská rodina na súd ani raz neprišla.
Vo väzbe je už viac ako rok
Máj 2007 – Labsiho zadržali slovenskí policajti na základe medzinárodného zatykača, ktorý ešte v roku 2001 vydalo Alžírsko,
Jún 2007 – pôvodne vyšetrovacia väzba sa zmenila na vydávajúcu, ktorej lehotu zákon neobmedzuje,
November 2007 – Krajský súd v Bratislave súhlasil s Labsiho vydaním, Alžírčan sa odvolal,
Január 2008 – Najvyšší súd potvrdil rozhodnutie bratislavského súdu, Labsi podal sťažnosť na Ústavný súd,
Marec 2008 – Ústavný súd Labsiho sťažnosť prijal a rozhodol o odklade jeho vydania,
Jún 2008 – Ústavný súd vrátil prípad Najvyššiemu súdu.
(r)