MOSKVA, PRAHA. Po prvý raz sa v sibírskom Chanty Mansijsku stretne ruský prezident Dmitrij Medvedev s najvyššími predstaviteľmi Európskej únie. Jeho premiéra na takom medzinárodnom fóre nebude zrejme ani v štýle romantickej komédie, ani tragickej drámy.
Exprezident Vladimír Putin odkázal Medvedevovi rozporuplné dedičstvo: nie práve idylické vzťahy s Európou a takmer nepriateľstvo s bývalými republikami ZSSR i partnermi z Varšavskej zmluvy. Na summit Medvedev prišiel s vedomím, že sa od neho očakáva zmena tvrdého postoja. Na bývalom šéfovi plynárskeho gigantu Gazprom bude záležať, či sa nakoniec podarí vôbec začať rokovať o novej základnej dohode medzi EÚ a Ruskom. Putinovi sa to posledný rok a pol nepodarilo predovšetkým pre odmietavý postoj Poľska a Litvy. A tak medzi Ruskom a Európou de facto žiadna základná dohoda nie je, lebo posledná Dohoda o partnerstve a spolupráci bola podpísaná už v roku 1994 a je zastaraná.
Medvedev je na hádky s bývalými satelitmi pripravený. Jeho poradca pre zahraničné otázky Sergej Prichoďko včera potvrdil, že „summit využijú na veľmi vážne rokovania o pokusoch prepisovať históriu a situáciu Rusov žijúcich v Baltských republikách“. Analytici preto neveria na žiadne zásadne zmeny, i keď rétorika nového prezidenta môže byť nežnejšia.
Medvedev má podľa komentátorov napriek všetkým zdedeným konfliktom šancu dobre sa uviesť na domácej pôde. Ako istú výhodu pre Medvedeva môžeme považovať i to, že na summit neprišiel premiér Vladimir Putin. Predsa by len svojho nástupcu trochu zatienil.
Spory EÚ–Rusko
Energetika, obchod a spoločné hodnoty ako ľudské práva, americký protiraketový štít v strednej Európe či rozširovanie NATO.
Rokovania o novej zmluve medzi EÚ a Ruskom sa majú začať 4. júla a očakáva sa, že potrvajú jeden až dva roky.
Autor: Agentúra Epicentrum