BRATISLAVA, MOSKVA. Zámorská hokejová liga NHL je najlepšia na svete. To o pár rokov nemusí byť pravda. V kurze je Rusko. Dostatok odborníkov, dobrá konkurencia, ale predovšetkým peniaze robia túto ligu atraktívnou. Hrať v nej už niečo znamená.
Ctižiadostivé kluby lákajú hráčov z NHL. V Superlige už hrajú Jussi Markkanen (bývalý brankár Edmontonu), Robert Esche (Philadelphia), Mika Norronen (Buffalo), Jan Bulis (Buffalo) či Alexej Jašin (NY Islanders).
Niekto by oponoval, že všetko priemerní hráči. V posledných dňoch agent Jevgenija Malkina potvrdil, že ho kontaktovalo hneď niekoľko ruských klubov. Malkin už patrí v NHL medzi tých lepších. V Rusku mu núkajú až 12 miliónov dolárov za rok. Plat, ktorý si dnes žiadny hokejista v NHL pýtať nemôže. To, čo trápilo európske kluby dlhé roky, odchod talentov do cudziny, je zrazu hrozbou pre NHL.
Studená vojna nehrozí
Generálny komisár NHL Gary Bettman z vlastnej iniciatívy poslal Rusom návrh zmluvy, ktorá bude riešiť prestupy medzi obomi súťažami. Pred pár rokmi by sa zdalo, že ide o vtip. Veď snaha o dohodu, aby NHL zaplatila za hráčov, ktorých vychovala Európa, prichádzala z druhej strany oceánu. Všetko sa mení, NHL si tiež len chráni svoje záujmy.
„V návrhu je postup, ako by mali hráči z oboch líg meniť pôsobisko. Skôr ako sa náš klub dohodne s hráčom z NHL, bude musieť zaslať žiadosť do zámoria, kde mu potvrdia, či náhodou nemá hokejista zmluvu s iným klubom. Rovnaký postup budú musieť dodržiavať aj tímy z NHL,“ povedal Alexander Medvedev, prezident novovznikajúcej Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL), ktorá bude zahŕňať 21 ruských klubov a tri zahraničné (Dinamo Riga, Barys Astana a Dinamo Minsk).
Mladí ostanú doma
Bettman nedávno uviedol, že nechce zákopovú vojnu s ruskou stranou a bude sa snažiť nájsť čo najlepšie riešenie vzniknutého problému. Dospieť k dohode však bude nesmierne náročné, keďže na zmluve sa musí zhodnúť päť strán - vedenie NHL a KHL, hráčske asociácie oboch súťaží a Medzinárodná hokejová federácia (IIHF).
S prvým návrhom Bettmana je Medvedev spokojný. „Vidieť, že sa s nami chce dohodnúť,“ povedal pre denník Sovetskij Sport. Nepozdáva sa mu iba to, aby do zámoria odchádzali hráči príliš skoro. Myslí si, že je to pre nich viac na škodu. Za príklad dáva Nikitu Filatova, osemnásťročného útočníka, ktorého si v drafte vybral Columbus.
Milión pre Čiernika
„Nie je pripravený na NHL ani psychicky, ani fyzicky. Pri úrovni ruskej ligy by bolo preňho lepšie, aby najskôr prešiel domácou školou, akoby mal v Amerike hrať v nejakej podradnej nižšej lige,“ dodáva Medvedev.
V novej súťaži bude hrať aj klub z hlavného mesta Kazachstanu Astany. V mužstve by radi videli slovenského útočníka Ivana Čiernika. Podľa informácií z agentúr mu v Astana ponúkajú miliónový plat. V Kolíne o takom môže 30–ročný Slovák iba snívať.
Autor: sb