Business Consultig ako poradenská oblasť je špecifická svojou šírkou a rozmanitosťou. Všeobecne možno povedať, že aj veľké svetové poradenské firmy nie sú jednotné v tom, ktoré poradenské služby alebo produkty do tejto kategórie zaradiť. Preto na začiatok využijeme tento priestor na identifikovanie poradenských služieb patriacich do tejto oblasti poradenstva.
Platí všeobecná zhoda, že Business Consulting sa delí na dve hlavné podskupiny:
1. Finančné poradenské službyPatria sem poradenské služby majúce za cieľ zlepšiť finančné hospodárenie podnikateľského subjektu.
2. Management ConsultingPatria sem poradenské služby majúce za cieľ identifikovať úspešný model podnikania a jeho jednotlivé komponenty, ktorými sú stratégia, procesy, technológia a ľudia. Na rozdeľ od finančných poradenských služieb sú jadrom týchto služieb technokratické zhodnotenia, návrh a implementácia podnikateľských modelov a procesov spolu s ich riadením.
Bolo by preto veľmi žiadúce, aby si manažéri uvedomili, do ktorej oblasti patrí služba, ktorú hľadajú a následne správne identifikovali spoločnosť, ktorá takúto službu poskytuje. Tento portál je pre takéto hľadanie ideálnou pomôckou.
Všeobecný trend posunu podnikateľských aktivít od výrobných do oblasti služieb, je badateľný aj na Slovensku. Aj keď je tento trend vynútený hľadaním nových podnikateľských príležitostí najmä IT spoločnosti, je veľmi žiadúci. Je to posun od rady typu "Ako zapnúť počítač" k radám typu "Ako využiť počítač".
Tento trend potom vysvetľuje aj skutočnosť, prečo na tomto portáli nájdete spoločnosti ako IBM, Compaq, Oracle, Sun Microsystems a ďalšie ponúkajúce služby v takých oblastiach ako optimalizácia a reinžiniering procesov. Neočakávajte od nich, že Vám navrhnú nový proces napr. pre výrobu náradia. Môžete si však byť istí, že existujúci výrobný pokryjú technológiami tak, aby dosiahli maximálny synergický efekt medzi výrobným procesom, navrhnutým odvetvovo orientovanou poradenskou firmou, a svojimi informačnými technológiami podporujúcimi daný proces.
Žijeme v dobe keď sa posúvajú alebo miznú hranice jednotlivých odvetví. Platí to aj v poradenstve.
V oblasti finančných služieb končí zlatá éra poradcov v oblasti finančnej reštrukturalizácie veľkých štátnych podnikov a bánk. Privatizačný valec vytláča pohodlných finančných poradcov nabok a nahrádza ich renomovanými firmami, ktoré sú priamo zainteresované na úspechu reštrukturalizačného a privatizačného procesu. Hľadanie pravdy a následná náprava škôd však ani pre tieto firmy nie sú ľahké. Poradenské firmy a audítori VSŽ alebo privatizační poradcovia slovenských bánk by Vám o tom mohli rozprávať.
V oblasti Management Consulting sa pripravuje aj na Slovensku nástup e-konzultantov. Nová ekonomika núti aj tradičné „kamenné firmy“ zapojiť sa do zmien v oblasti podnikateľských modelov a procesov.
Aj keď tento proces bol iniciovaný ambicióznymi malými spoločnosťami tzv. starts-up, ukazuje sa, že úlohu ťahača preberajú tradičné a veľké spoločnosti. Majú na to hlavne vtedy keď vhodne zúžitkujú svoje tri konkurenčné výhody a to Kapitál, Značku a Zákazníkov.
Zúžitkovanie týchto výhod však nie je možné prostredníctvom konzervatívne rozmýšľajúcich manažérov. Ich klasická opatrnosť im bráni pustiť sa do rozsiahlych interných projektov. Tento stav sa javí ako dlho čakávaná príležitosť pre e-konzultantov, ktorí vyzbrojení skúsenosťami z úspechov a neúspechov menších spoločností sú pripravení projekt zmeny profesionálne navrhnúť a realizovať.
Čo je nové
Pojem "Novej ekonomiky" nie je ľahké presadiť. Existuje, neexistuje? Podľa pána Klausa neexistuje žiadna Nová ekonomika. Podľa mnohých z nás sa Nová ekonomika vynára z ekonomiky tradičnej prostredníctvom nových podnikateľských modelov, princípov a spôsobov ako vytvárať pridanú hodnotu pre zákazníka.
Aký je teda rozdiel medzi starou a novou ekonomikou?
Vzhľadom na význam postoja investorov pre rozvoj oboch ekonomík, uveďme aké rozdiely vidí investor medzi oboma ekonomikami.
Sú v troch oblastiach.
1. Vzťah medzi obratom a kapitalizáciou Stará ekonomika: Vysoký obrat – malá kapitalizácia
Nová ekonomika: Nízky obrat – vysoká kapitalizácia
2. Podiel vplyvu minulých výsledkov a očakávaní na cenu akcií
Stará ekonomika: Minulé, súčasné výsledky a krátkodobý výhľad majú dominantný vplyv na cenu akcií
Nová ekonomika: Budúce očakávania majú rozhodujúci vplyv na cenu akcií
3. Miera volatility ceny akcií Stará ekonomika: Volatilita cien akcií mierna
Nová ekonomika: Volatilita cien akcií vysoká
Myslíme si, že po uvedení týchto dôvodov, dianie na americkom akciovom trhu sa nejaví tak ťažko pochopiteľné.
Faktom je však skutočnosť, že rok 2000 skončil pre novú ekonomiku určitým sklamaním. Neskúsenosť spoločností novej ekonomiky si vyžiadala daň v podobe prepadu ceny akcií a v naštrbení dôvery v novú ekonomiku. Stará ekonomika cerí zuby. Návrat entuziazmu pre novú ekonomiku je však veľmi blízko. Nie je možné predpovedať dátum. Internet to zariadi. Stane sa kyslíkom starej ekonomiky a zvráti aj tie posledné pochybnosti o potenciáli ekonomiky novej.
