BRATISLAVA – Národná banka Slovenska pravdepodobne dodrží plánovaný rozpočet na nové sídlo a minie naň 4,7 miliardy korún. Stojedenásťmetrovú, najvyššiu budovu na Slovensku podľa nového plánu stavitelia dokončia 31. marca. Podľa guvernéra NBS Mariána Juska ešte ďalšie dva-tri mesiace potrvá, kým sa sem presťahujú prvé pracoviská.
Budova mala mať podľa zadania konzervatívny imidž, hlavne jej vstupná hala pôsobí veľmi chladno a neútulne. Priestory sú charakteristické úzkymi chodbami. Steny sú všade biele, dvere majú dubový povrch a v guvernérskych priestoroch steny pokrýva ebenová dyha.
Práce, ktoré treba urobiť, sú už len dokončovacie, zásadné zmeny sa robili v začiatkoch výstavby, keď sa zranil statik Peter Povrazník (spadol pri meraní zo šiestich metrov) a jeho nástupca Ladislav Tausinger dal o tridsať centimetrov zosilniť základovú dosku pod výškovou časťou budovy. Stavba si vyžiadala i ľudský život, jeden zo stavbárov montážnym otvorom spadol zo sedemnásteho poschodia a zastavil sa až na jedenástom.
Najsympatickejšie pôsobí átrium s trávnikom a so stromami. Práve pod ním je jeden z trezorov. Nie je hlboko pod zemou, ale na úrovni prízemia. Vchod uzatvárajú asi sedemdesiat centimetrov široké modré dvere. Otvárací mechanizmus na nich nie je. Popred ne sa zasúva asi desaťcentimetrová oceľová stena.
Na Slovensku koluje 120 miliónov bankoviek a každá z nich sa trikrát otočí cez NBS. Preto musí byť vnútri trezoru veľký priestor, police a zariadenia na presúvanie balíkov peňazí. Zlata je na Slovensku málo, pretože „je v zahraničí a zarába“. Banka má samozrejme aj trezor na cenné kovy a malý trezor na dokumenty.
Výstavba mala byť ukončená už v lete minulého roku, ale dodnes sa na takmer každom mieste, ktoré mohli novinári na trase prehliadky vidieť, pracovalo. Po celej budove trčia zo stien desiatky nepozapájaných káblov, nie každá stena má omietku, sem-tam chýbajú dvere.
Výhľad z heliportu na streche budovy je nádherný, pozorovateľ sa ocitne asi na úrovni sovietskeho vojaka na pylóne Slavína. (fw)